Szkoła Podstawowa w Białej to doskonały przykład, że szkoła to nie tylko nauka i obowiązki, ale i świetna zabawa o czym świadczą ostanie wydarzenia w Ich placówce. Warto przeczytać.


Zabawa andrzejkowa z wróżbami

Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli Andrzejki w naszej szkole.

Czwartek w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. W tym dniu klasy I-III zamieniły się w miejsce czarów i magii. Uczniowie z niecierpliwością wyczekiwali wróżb, chętnie uczestniczyli w zabawie chcąc „poznać swoją przyszłość”. Wśród wielu propozycji, nie zabrakło tradycyjnego ustawiania butów i wróżb dotyczących przyszłego zawodu. Każdy miał możliwość dowiedzieć się jakie imię będzie nosił jego przyszły mąż lub przyszła żona oraz co go czeka w najbliższej przyszłości. Ten wyjątkowy czas był nie tylko źródłem dobrej zabawy – był również źródłem nauki szacunku do tradycji i obrzędów ludowych, a przede wszystkim nauką szacunku do siebie nawzajem.


Projekt edukacyjny – Luźne lekcje z naukowcami

Uczniowie klas I – IV zrealizowali kolejny etap projektu Luźne lekcje z naukowcami – poznali chińskiego wynalazcę papieru – Cai Lun. Ponadto wykonali doświadczenie bańka w bańce.


Wśród bogów greckich

Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej realizowali na lekcjach historii projekt edukacyjny – Wśród bogów greckich.

Jego celem było wprowadzenie w tradycje kultury antycznej, utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu mitologii greckiej, doskonalenie umiejętności poszukiwania informacji na dany temat i doskonalenie umiejętności pracy w grupie.

Realizacja zaplanowanych działań przebiegała zgodnie z przyjętym harmonogramem. Pierwszym etapem było poznanie na lekcji historii wiadomości dotyczących głównych bogów greckich, poznanie terminów mit, mitologia. Wdrażając się do samokształcenia korzystali z podręczników, mitologii, a także wyszukiwali w zasobach Internetu ciekawostek dotyczących wybranego bóstwa.

Ostatnim etapem było przedstawienie efektów pracy swoim kolegom. Uczniowie przenieśli się do starożytnej Grecji i zaprezentowali antyczny pokaz mody. Przebrali się w charakterystyczne dla bogów greckich stroje, a w rękach trzymali atrybuty przedstawionych postaci. W kilku zdaniach zaprezentowali wybraną przez siebie postać. Przedstawili m. in. Herę – boginię niebios, Atenę – boginię mądrości, Afrodytę – boginię piękności, Apolla – opiekuna sztuki, Zeusa – najważniejszego z bogów, Hermesa – posłańca bogów, Hadesa- boga świata podziemnego, Aresa – boga wojny, Posejdona – boga mórz.

Uczniowie wykazali się pomysłowością i twórczym podejściem do tematu. Nie zabrakło krótkich form teatralnych oraz rymowanych wierszy.

Praca metodą projektu dała uczniom wiele radości i satysfakcji.

Tekst i zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej.