Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Rząśnia

Opieka nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganie bezdomności zwierząt

Realizując Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Rząśnia, Gmina  ma podpisaną umowę ze Schroniskiem, Przytuliskiem i Hotelem dla Zwierząt Domowych „FUNNY PETS” znajdujący się w miejscowości  Czartki 49B, 98-200 Sieradz.

Zgodnie z umową bezdomne psy odłowione z terenu naszej gminy trafiają do ww. schroniska, gdzie zostają objęte należytą opieką, czekając na nowych właścicieli. Psy posiadają mikroczipy, aktualne szczepienia, są zadbane oraz znajdują się pod stałym nadzorem weterynarza.


Zachęcamy do adopcji bezdomnych zwierząt znalezionych na terenie gminy Rząśnia. Wyszukać zwierzaki mogą Państwo na stronie internetowej schroniska „FUNNY PETS” pod bezpośrednim linkiem: https://www.funny-pets.pl/nasze-ogonki?query=Podopieczny Miasto/Gmina__Rząśnia.

Znajdą tam też Państwo informacje dotyczące procedury adopcyjnej, a także „kącik wiedzy” dotyczący najczęściej zadawanych pytań na temat postępowania w razie chęci zgłoszenia bezdomnego psa lub zaginięcia własnego pupila, itp.


Cytujemy również, za stroną schroniska, proponowany przez nich sposób postępowania w przypadku znalezienia prawdopodobnie bezdomnego psa:

Często zwracacie się do nas z pytaniem: „Czy możemy przywieźć do Was psa/kota? Przybłąkał się do nas, a nie możemy go zatrzymać”. Odpowiedź, brzmi: „Nie, ale możecie mu pomóc” Jak? Wyjaśniamy:

Zadbaj o własne bezpieczeństwo – oceń zachowanie zwierzęcia! Nie pochylaj się nad zwierzęciem i nie wyciągaj do niego od razu rąk, ponieważ może odebrać to jako próbę ataku. Delikatnie przykucnij i pokaż znajdzie wewnętrzną część dłoni. Nie używaj siły, niech Twoje ruchy będą spokojne.

Jeśli czworonóg nie okazuje agresji, sprawdź czy jest ranny. Jeżeli pies/kot jest ofiarą wypadku, to niezwłocznie należy powiadomić o tym służby: Policję lub Straż Miejską. Służby są zobowiązane poinformować lekarza. Jeśli czworonóg nie jest ranny, postarajmy się wzbudzić jego zaufanie. Starajmy się zwabić go do miejsca, w którym będzie bezpieczny. W takich sytuacjach warto jako wabik wykorzystać jedzenie. Kiedy zwierzę jest już w bezpiecznym miejscu, przyjrzyj się czy znajda nie ma czegoś na wzór adresatki – jeśli ma, poinformuj właściciela. Jeżeli takowej nie znajdziesz, wtedy zgłoś zwierzę do Straży Miejskiej lub Policji.

Te jednostki posiadają numery telefonów do odpowiedniego schroniska, z którym dane miasto lub gmina mają podpisaną umowę na wyłapywanie i opiekę nad bezdomnymi zwierzętami.