W ostatnim czasie Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni, dzięki staraniom Dyrektor Joanny Konieczko oraz jej pracowników oferuje swoim Czytelnikom możliwość elektronicznego wypożyczania wybranych pozycji książkowych w systemie IBUK Libra.

Wspomniany system udostępnia publikacje w wersji elektronicznej z zasobów Wydawnictwa Naukowego PWN. Księgozbiór wirtualnej czytelni, w przypadku naszej biblioteki liczy 867 wirtualnych pozycji. Dzięki dostępowi online Czytelnicy mogą korzystać z zasobów biblioteki przez całą dobę, z dowolnego miejsca. Umożliwia to nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem.

Z zasobów można korzystać za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Katalogi dostępne są w każdej przeglądarce internetowej.

Aby móc skorzystać z udostępnionych pozycji należy zgłosić się do Biblioteki w Rząśni, gdzie Czytelnik zostanie zarejestrowany w systemie i zostanie mu nadany indywidualny kod PIN. Zarejestrowana osoba otrzyma pocztą elektroniczną, dane konieczne do logowania.

Podkreślenia wymaga fakt, iż łączna rynkowa wartość udostępnionych zasobów w przeliczeniu na książki to ok. 37 463 zł. W przypadku dostępu online koszt usługi, już poniesiony przez Bibliotekę (i w efekcie darmowy dla Czytelników), to tylko 1 500 zł.