Wiosenny test Coopera w Rząśni

W ostatnią niedzielę na stadionie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Rząśni odbył się IV Wiosenny Test Coopera. Organizatorem zawodów był “Klub Biegacza Warta” a całość objął patronatem Wójt Gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk.

Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej, która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Wszyscy chętni – a było to ponad 20 osób – którzy przybyli w te słoneczne popołudnie na stadion w Rząśni wzięli udział w teście. Po jego zakończeniu na chyba wszystkich twarzach widać było zmęczenie, ale po porównaniu osiągniętego dystansu z tabelą wyników również radość.

Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy dyplom i nagrodę która z pewnością dodatkowo – oprócz satysfakcji sportowej – zachęciła do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Celem opisywanego cyklicznego wydarzenia jest promocja zdrowego trybu życia, popularyzacja biegania, jako najprostszej, a także najtańszej formy ruchu oraz możliwość sprawdzenia swoich sił w rywalizacji sportowej. Zaangażowanie kilkunastu osób, ich praca i zamiłowanie do biegania pozwoliła na organizację tej imprezy – za co należą się wszystkim wyrazy podziękowania.

Zdjęcia: Klub Biegacza Warta.