W trwającym w dniach 13-14 maja 2016 r. Nadwarciańskim Festiwalu Ludowym, organizowanym przez Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki, Miejsko-Gminny Dom Kultury w Działoszynie oraz Łódzki Dom Kultury, naszą gminę reprezentował ze swoją prezentacją rękodzieła ludowego Gminny Dom Kultury wraz z Filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Kodraniu.

Tegoroczny Festiwal koncentrował się na przeglądzie ludowych kapel i zespołów śpiewaczych – przez dwa dni jego trwania odbyło się ponad 40 występów w czterech kategoriach, ale był również okazją do wspólnej prezentacji twórczości  artystów amatorów i twórców rękodzieła, a także prezentacji działalności lokalnych stowarzyszeń.

Doskonałym tego przykładem była wystawa wiosennych kwiatów z krepiny: żonkili, hiacyntów, storczyków, róż, tulipanów, lilii przygotowanych przez nasze Panie.

Całość Festiwalu przebiegała w niezwykle miłej atmosferze i jako wydarzenie ponadregionalne był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i zapoznania się z działalnością innych – podobnych, podmiotów funkcjonujących w sferze kultury.

Tekst i zdjęcia: Gminny Dom Kultury i Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Kodraniu.