W dniu 7 maja 2016 r. w Stróży miało miejsce spotkanie byłych mieszkańców wsi Ścięgna, którzy z racji powstania na terenie tej miejscowości odkrywki Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie zostali przeniesieni w inne miejsca zamieszkania.

Inicjatorami spotkania byli pochodzący z tej okolicy Pani Kazimiera Pietrucha oraz Krzysztof Włodarczyk. Jak podkreślała w swoim przemówieniu Pani Kazimiera, przyczyną dla której obecni w Stróży zobaczyli się ponownie po latach była tęsknota. Tęsknota za dawnymi sąsiadami, za łąkami, polami. Za wspólnym pomaganiem i wspieraniem się.

Zjazd rozpoczął się uroczystą Mszą Św., odprawioną w intencji zmarłych z terenu Ścięgien i okolic, w kościele Parafii Świętego Kazimierza, Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Przemienienia Pańskiego w Stróży, na obszarze której mieściły się kiedyś Ścięgna. Ksiądz Proboszcz Rafał Mazurczyk, w kazaniu nawiązywał do przeszłości tych ziem, podkreślał też konieczność pamięci o przodkach, nie tylko z najbliższej przeszłości, ale również z czasów bardziej odległych, uwydatniając wpływ tej pamięci na kształtowanie się naszej osobowości.

Po Mszy Św. zgromadzeni przeszli do pobliskiej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej gdzie przywitali ich Organizatorzy oraz Wójt Gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk, którego korzenie również związane są ze Ścięgnami. Kilka słów powiedział też związany z tym obszarem w przeszłości były Wójt Józef Krężel.

Po pokrzepiającym posiłku nadszedł czas na wspólne okolicznościowe zdjęcie – które mogą Państwo zobaczyć poniżej, oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez Pana Krzysztofa Włodarczyka składającą się ze zdjęć archiwalnych przekazanych przez byłych mieszkańców. Była to doskonała okazja do wspomnień i odświeżenia w pamięci twarzy tych których wygląd już lekko zatarł upływający czas.

Po tej chwili retrospekcji i wzruszeń przyszedł czas na rozrywkę. Wyjątkowo zabawnym programem uraczył wszystkich pochodzący z nieodległego Buczku, kabaret „Cudoki”. Co warte podkreślenia jeden ze skeczy został przygotowany specjalnie na tę okoliczność, co spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Ich występ zakończyła piosenka „Upływa szybko życie”, która rozrzewniła uczestników, po raz kolejny ukazując jak czas potrafi kierować naszym życiem.

Po porcji radosnego śmiechu, ale i czasem łez, przyszedł czas na zabawę z DJ-em. Wszyscy zaproszeni – a było to ponad 100 osób, przy zastawionych stołach, przygotowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Kultury i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Wsi Stróża, bawili się do białego rana.

Spotkanie po latach przebiegało w serdecznej, rodzinnej atmosferze. Był to czas na wspomnienia, zabawę i śpiew.  Wszyscy obecni byli bardzo zadowoleni z tej inicjatywy, doceniając wkład pracy jaki trzeba było włożyć w jego organizację. Dzięki temu na pewno, w każdym z nich na długo pozostanie pamięć o przepełnionych pogodą ducha rodzinnych stronach.

Spotkanie mieszkańców wsi Ścięgna

Spotkanie mieszkańców wsi Ścięgna

Tekst i zdjęcia: Organizatorzy.