Przypominamy kurendę Wójta Gminy Rząśnia Tomasza Stolarczyka z 11 kwietnia 2023 r. skierowaną do Mieszkańców Gminy Rząśnia, poruszającą ważny problem wałęsających się psów. Warto ponownie zapoznać się z treścią tego listu apelującego o odpowiedzialność i pilnowanie swoich zwierząt.

Pamiętajmy!
Zima jest trudnym czasem dla zwierząt, więc zwróćmy na nie szczególną uwagę i nie bądźmy obojętni na ich los . Niepokojący jest fakt, że na przełomie listopada i grudnia z terenu naszej gminy zabezpieczono aż 6 piesków – to niechlubny rekord. Prosimy osoby, które są świadkami porzucenia psa o reakcję i niepozostawanie obojętnym.


Szanowni Mieszkańcy Gminy Rząśnia!

Wałęsające się psy, nie zawsze są bezdomne!

Szanowni mieszkańcy zwracamy się z prośbą o zwrócenie uwagi na pojawiający się problem bezdomności zwierząt na terenie gminy Rząśnia. Zwierzęta w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy”, to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela, które mogły się jedynie oddalić od swoich posesji lub faktycznie porzucone przez ich opiekunów.

Czynnikiem wskazującym na „bezpańskość” czy „bezdomność” psa nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Nie należy w takim wypadku przetrzymywać ani dokarmiać wałęsających się psów. Zwierzę, które nie będzie dokarmiane prawdopodobnie opuści posesję i spróbuje wrócić do swojego właściciela. Dbajmy, aby bramy, ogrodzenia posesji czy furtki były zamknięte tak aby psy nie mogły ich samodzielnie opuścić a także zabezpieczy to przed wejściem nieproszonego czworonoga.

Nieprzestrzeganie tych podstawowych zasad stanowi wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń, który stanowi „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

Proszę o odpowiedzialność i pilnowanie swoich psów.

Wójt Gminy Rząśnia

(-) Tomasz Stolarczyk


Na zdjęciu „Guzik”. Jeden z psów z naszej gminy które można adoptować w schronisku w Czartkach.

Na zdjęciu „Guzik”. Jeden z psów z naszej gminy które można adoptować w schronisku w Czartkach.


Zachęcamy do adopcji bezdomnych zwierząt znalezionych na terenie gminy Rząśnia. Wyszukać zwierzaki mogą Państwo na stronie internetowej schroniska „FUNNY PETS” pod bezpośrednim linkiem: https://www.funny-pets.pl/nasze-ogonki?query=Podopieczny Miasto/Gmina__Rząśnia.

Znajdą tam też Państwo informacje dotyczące procedury adopcyjnej, a także „kącik wiedzy” dotyczący najczęściej zadawanych pytań na temat postępowania w razie chęci zgłoszenia bezdomnego psa lub zaginięcia własnego pupila, itp.


Podobne wpisy: