Przekazując ostrzeżenie wydane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi informujemy Mieszkańców o prognozowanym wystąpieniu zjawiska silnego wiatru, według poniższego komunikatu:

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 55
 
 
Nazwa biura: IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych Oddział w Poznaniu
Zjawisko/Stopień zagrożenia: Silny wiatr/2
Obszar: województwo łódzkie
Ważność: od godz. 17:00 dnia 05.10.2017 do godz. 24:00 dnia 05.10.2017
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, z porywami do 115 km/h, południowo-zachodniego skręcającego na północno-zachodni. Na południu województwa istnieje ryzyko 30%, wystąpienia porywów wiatru do 130 km/h.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%
Uwagi: W przypadku istotnych zmian prognoz ostrzeżenie będzie aktualizowane.
Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Marek Pruchniewicz
Godzina i data wydania: godz. 20:05 dnia 04.10.2017

 


Stopień ostrzeżenia „dwa” oznacza: przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.


Zachęcamy również Państwa do zapoznania się z poradnikiem „Jak przygotować się na wichury” wydanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w którym znajdą Państwo niezbędne porady jak przygotować się na prognozowane i występujące silne porywy wiatru.


Podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa:
1. Śledzić komunikaty nadawane przez lokalne i ogólnokrajowe media.
2. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna i drzwi balkonowe. Pamiętajmy też o tym, aby zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub schować meble ogrodowe i inne rzeczy znajdujące się na terenie naszej posesji.
3. Jeśli to możliwe, nie parkujmy samochodów pod konarami drzew, liniami energetycznymi, kominami, tablicami reklamowymi i w pobliżu starych budynków. Jadąc samochodem należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie na drogach, wzdłuż których stoją drzewa i słupy.
4. Jak najmniej wychodzić z mieszkania. Poza budynkami dobrze jest chronić się w bezpiecznych miejscach, unikać przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, banerami reklamowymi i wzdłuż ścian starych budynków.
5. Gdy dostrzeżemy uszkodzoną sieć energetyczną lub jakąkolwiek instalację, pod żadnym pozorem nie wolno naprawiać jej na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze (pogotowie energetyczne: 991).
6. Podporządkować się zaleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
7. W razie wypadku, awarii lub zdarzenia spowodowanego silnymi podmuchami wiatru informować służby:
a. numer alarmowy 112,
b. straż pożarną tel. 998,
c. pogotowie ratunkowe tel. 999,
d. pogotowie energetyczne tel. 991,
e. policję tel. 997.


W związku z zagrożeniem, Wojewoda Łódzki apeluje do mieszkańców województwa o zapewnienie schronienia sobie i najbliższym, przygotowania się na czasowe ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, a także zabezpieczenia mienia, które w wyniku działania żywiołu mogłoby zostać zniszczone, porwane przez wiatr lub stwarzać wtórne niebezpieczeństwo.

Jednocześnie informujemy – w ślad za pismem Wojewody Łódzkiego z dnia dzisiejszego – znak ZK-I.6333.91.2017, że funkcjonujące w trybie całodobowym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje zagrożenia występujące na terenie naszego województwa i pozostaje w ciągłej gotowości do wsparcia lokalnych działań.


Przypominamy również, iż ostrzeżenia meteorologiczne są na bieżąco publikowane na naszej stronie internetowej oraz wysyłane do Mieszkańców poprzez System Powiadamiania Mieszkańców SMS oraz aplikację BLISKO – zachęcamy do rejestracji.