,Ku Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci”
Żołnierze Wyklęci, nazywani też Niezłomnymi. Kim byli?
,,Oszukani, porzuceni, nieugięci!Opluwani, poniżeni i wyklęci!
Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi!
Poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić!”

Historia Żołnierzy Wyklętych jest krwawa i naznaczona cierpieniem. Dla nich II wojna światowa nie zakończyła się z chwilą opuszczenia ziem polskich przez niemieckiego okupanta. Armia Czerwona wyzwalając nasze ziemie od 1944 roku nie niosła Polsce i Polakom ani wolności, ani pokoju. Przyniosła sowiecką okupację, która przez pół wieku wyniszczała elity polskiego narodu, polską kulturę, tradycję i wiarę. Żołnierze niepodległościowego podziemia nie złożyli broni. Prowadzili walkę z drugim okupantem i rodzimymi kolaborantami w beznadziejnych warunkach, przy całkowitej obojętności świata. Wielu zginęło w nierównej walce z siłami bezpieczeństwa, mnóstwo stanęło przed plutonami egzekucyjnymi, albo przebywało w więzieniach. Przez cały czas PRL-u byli usuwani z historii.

Po latach zmowy milczenia ,, o niezłomnych bohaterach, nienazwanego jeszcze powstania” Żołnierze Wyklęci powracają. Swoją tożsamość odzyskują ludzie, po których miał zginąć wszelki ślad. Ich powrót wyznacza nie tylko wyjątkowy przebieg obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, lecz także różne formy ich upamiętniania.

Uczniowie klasy VI, pod kierunkiem Pani Anny Czyżyckiej, przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony skazanym na niepamięć uczestnikom powojennej konspiracji niepodległościowej.

2 marca  w murach szkoły rozbrzmiały słowa hymnu narodowego, a uczniowie z przejęciem recytowali starannie na tę okazję wybrane fragmenty utworów poetyckich. Ich skupione, poważne twarze, zdecydowane ruchy i dobitnie wypowiadane słowa przykuwały uwagę całej społeczności szkolnej.

Pani Dyrektor – Mariola Gleń podziękowała za przygotowanie akademii,  przypomniała o tych wartościach i postawach, dzięki którym nasza ojczyzna przetrwała najtrudniejsze chwile dziejowe.

Tekst i zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej.


„Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Żołnierze
Dla których Ojczyzna, to słowo najświętsze
Tak twardzi, jak skała – Żołnierze Wyklęci
Cześć ich pamięci!”

Wojna się nie skończyła ( … ). Nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym Państwie Polskim. Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa.
Gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” – fragment ostatniego rozkazu dla oficerów  i żołnierzy Armii Krajowej. 1945 r.

 „Nie dajmy zginąć Poległym!” Pod takim hasłem 4 marca w naszej szkole odbył się apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych przygotowany przez uczniów klasy VIII, pod kierunkiem P. Anny Czyżyckiej. Zaprezentowane utwory poetyckie i oprawa muzyczna przybliżyły sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie poznali wiele informacji, nie tylko o życiu tych odważnych osób, ale także o przeszkodach i warunkach w jakich przyszło im żyć oraz walczyć. Uczniowie wyjątkowo zaangażowali się w przygotowanie tego apelu, zdradzając przy tym zainteresowanie historią i pragnienie odkłamywania dawnych czasów. W sposób ciekawy i przejmujący udało im się pokazać historię Inki i Żołnierzy Wyklętych oraz udowodnić, że należy im się zacne miejsce w Panteonie Narodowym. Nasza szkolna młodzież była wyraźnie zainteresowana tematem, czego dowodem była zupełna cisza na sali oraz podziękowanie głośnymi oklaskami. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych została również przygotowana gazetka ścienna na korytarzu szkolnym przedstawiająca historię święta i najważniejsze informacje o Niezłomnych.

W trakcie prezentacji przypomniana została historia obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, kim byli Żołnierze Wyklęci i wartości, którymi się kierowali. Wspominaliśmy, że za walkę o wolną i niepodległą Polskę zapłacili najwyższą cenę: po strasznych torturach zostali zamordowani, a po wykonaniu wyroku nie mieli grobu, ponieważ ciała nie wydawano rodzinie, ale po kryjomu zakopywano w nieznanych miejscach – tak, aby nie odnaleziono nigdy szczątków. Wykreślono ich z historii. W pamięci Polaków mieli nie istnieć.

Tekst i zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Zielęcinie.