Członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Rząśnia z kapelmistrzem Tomaszem Dulskim na czele, korzystając z zaproszenia do współpracy z grupą mażoretek Dream Stars z Cieszyna mieli przyjemność uczestniczyć w muzyczno-krajoznawczej wyprawie do Francji.

Pierwszy dzień pobytu już od wczesnych godzin porannych zapewnił uczestnikom ogrom niezapomnianych wrażeń poprzez zwiedzanie  najsłynniejszych obiektów turystycznych  stolicy Francji.

Kolejne dni skupiały się głównie na działaniach muzycznych, które wymagały od naszych muzyków sporego wysiłku. Orkiestra wraz z mażoretkami na życzenie organizatorów prezentowali się w defiladach ulicami francuskich miast i miasteczek, uświetniając obchody świąt lokalnej społeczności.

Każdego dnia naszych artystów podziwiała i oklaskiwała publiczność innego miasta, a podczas wykonywania utworu „Aux Champs Elysees” na ulicach rozbrzmiewała nie tylko wygrywana muzyka, ale i towarzyszący jej śpiew ze strony widowni. Łzy wzruszenia popłynęły podczas odgrywanych hymnów:  polskiego, a w szczególności francuskiego jakim jest  „Maryslianka”, wykonywanych m.in. na zakończenie mszy świętej, której również orkiestra sprawowała oprawę muzyczną.

To były trzy dni mocnego i efektownego grania, które na zawsze zostaną w pamięci uczestników wyjazdu.

Tekst i zdjęcia: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Rząśnia.