Tej, co nie zginęła… Uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości, po 123 latach niewoli, z pochyloną głową, pełni zadumy i bolesnego skupienia, pragniemy uczcić pamięć poległych, pomordowanych i zaginionych.
Pragniemy oddać hołd wszystkim Przodkom, którzy walczyli o wolność dla przyszłych pokoleń – o wolność dla nas. Bez względu na różnice, jakie je dzieliły – jedno ich łączyło – Wolna Niepodległa Polska.
Poświęcenie, trud i ofiara naszych Przodków, to dla nas wzór patriotyzmu, wielkiej miłości do Ojczyzny, to wzór, by zgodnie budować silną i wolną Ojczyznę – Rzeczpospolitą Polską.

Złączeni myślą serdeczną o wszystkich znanych i nieznanych Mieszkańcach naszej Małej Ojczyzny – Gminy Rząśnia, którzy przez lata niewoli przechowywali kulturę i tradycję naszego regionu, a w chwilach próby, swym czynem i poświęceniem przywracali niepodległość Dużej i Małej Ojczyźnie, pragniemy również wyrazić im wdzięczność.

Oddając hołd wszystkim znanym i nieznanym bohaterom, Wójt oraz Rada Gminy Rząśnia serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Gminy Rząśnia, na uroczyste obchody Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbędą się w niedzielę – 11 listopada w Rząśni.

Program uroczystości:
– godz. 15:30 – zbiórka przed kościołem w Rząśni i przemarsz na cmentarz parafialny, a następnie apel poległych i uroczyste złożenie kwiatów na grobach Nieznanych Żołnierzy. Po uroczystościach na cmentarzu przemarsz do kościoła.
– godz. 16:00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po mszy świętej przemarsz do Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni.
– godz. 17:00 (w gimnazjum) – Montaż słowno – muzyczny oraz koncert pieśni patriotycznych pod wspólnym tytułem „Pieśni nadziei i zwycięstwa”, w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z Rząśni, Białej i Zielęcina, gimnazjum w Rząśni, Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Rząśnia, Gminnego Ogniska Muzycznego oraz dorosłych mieszkańców naszej gminy.

Uroczystościom niepodległościowym towarzyszyć będzie wystawa okolicznościowa “Gmina Rząśnia dawniej i dziś”.

Po zakończeniu uroczystości zapraszamy na poczęstunek i “dawne rodaków rozmowy” czyli nasze wspomnienia przy blasku świec.

Tej, co nie zginęła… Uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Tej, co nie zginęła… Uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Tekst: Zdzisława Retkiewicz.


Przypominamy, że Gmina Rząśnia w ramach cyklu wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości wydała okolicznościową płytę pod tytułem „Pieśni nadziei i zwycięstwa”. Znajdują się na niej nie tylko pieśni patriotyczne, ale także wiersze oraz refleksja czy może przesłanie naszego młodego pokolenia związane z Ojczyzną i Niepodległością.