Według  prognozy  IMGW  w  ciągu  następnych  trzech  dni  spodziewać  się  należy  silnego wiatru  z kierunku  południowo-zachodniego,  początkowo  na  północy  kraju,  a  od  nocy z czwartku  na  piątek  do  soboty  w  pozostałej  części.  Najsilniej  wiać  będzie  w  piątek na Wybrzeżu i w górach, gdzie porywy wiatru osiągną do 100-110 km/h, a w głębi kraju 85 km/h.  Zjawisko  skutkować  może  uszkodzeniami  napowietrznych  sieci  energetycznych oraz  budynków  i  infrastruktury,  a  także  utrudnieniami  w  przejezdności  szlaków komunikacyjnych.

OCENA ZAGROŻENIA
–  Według prognozy niebezpiecznych zjawisk IMGW na przeważającym obszarze kraju w piątek (12  grudnia)  wystąpić  może  silny  wiatr  z  kierunku  południowo-zachodniego.  Komunikaty o zjawisku  przewidują  1 stopień  zagrożenia.  W  województwie  pomorskim  prognozowany jest 2 stopień zagrożenia.  
–  Jutro (10 grudnia) na Wybrzeżu porywy wiatru osiągać mogą do 75 km/h, w nocy z środy na czwartek i w czwartek do 90 km/h. W piątek na Wybrzeżu zachodnim do 85 km/h, a na wschodnim do 100 km/h; w dolnych partiach gór do 95 km/h, w szczytowych do 110 km/h. W sobotę prognozuje się stopniowy spadek prędkości wiatru.
–  Dodatkowo  od  piątku  do  soboty  występować  mogą  opady  deszczu,  a  w  sobotę  deszczu i deszczu ze śniegiem.
–  Sytuacja  skutkować  może  uszkodzeniami  sieci  energetycznych,  budynków  i  infrastruktury oraz utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych.
–  Rządowe  Centrum  Bezpieczeństwa  rekomenduje  monitorowanie  sytuacji  z  uwagi na możliwość uszkodzenia infrastruktury. W przypadku nasilenia się zjawiska należy wydać ostrzeżenia i zalecenia dla ludności.  
–  Nie prognozuje się zagrożenia o skali odnotowanej w grudniu 2013 r., kiedy wskutek wiatru o  prędkości  osiągającej  135  km/h  śmierć  poniosło  5  osób,  a  ponad  500  tys.  odbiorców pozbawionych było prądu.

 

Opracowanie: Wydział Analiz RCB


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Al. Ujazdowskie 5, 00-583 Warszawa | tel./fax +48 22 236 59 75
analizy@rcb.gov.pl | www . r c b . g o v . p l