W związku z bardzo poważną sytuacją epizootyczną występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium kraju Wójt Gminy Rząśnia przypomina, że:

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się zakaźna choroba  wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz karmienie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).

U świń mogą pojawić się następujące objawy:
– liczne upadki (obserwuje się również padnięcia dzików);
– sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze;
– duszność, pienisty wypływ z nosa;
– wypływ z worka spojówkowego;
– biegunka, często z domieszką krwi, wymioty;
– niedowład zadu;
– objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek i skurczów mięśni;
– poronienia.

Właściciel zwierząt, który zauważy w/w objawy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia choroby zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1855).

Zgłoszenie należy przekazać do Powiatowego Lekarza Weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub Urzędu Gminy.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Komisji Europejskiej:
http://ec.europa.eu/food/animal/animalproducts/persolal_imports/ah_pcad_importposters_2013_en.html
oraz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii:
http://old.wetgiw.gov.pl/index.php?action=szczegoly&m_id=33&kat_id=4588