W sobotę, 1 sierpnia 2015 roku, obchodzić będziemy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – jednego z największych, najbardziej bohaterskich i przepełnionych ofiarnością zbrojnych zrywów w dziejach polskiego narodu. Przez 63 dni heroicznych walk Powstańcy Warszawscy udowodnili, że dla umiłowanej Ojczyzny, jej niepodległości, życia w suwerennym i niezawisłym państwie gotowi są ponieść najwyższą ofiarę. Niestety, nierówny bój z niemieckim okupantem zakończył się kapitulacją.

Dziś wszystkim znanym i nieznanym bohaterom sprzed 71 lat, a także wspierającej ich cierpiącej ludności cywilnej Warszawy, należy się hołd, pamięć i cześć! To dzięki nim możemy dziś cieszyć się wolnością w suwerennej, niepodległej Polsce.

Zwracam się z prośbą o godne uczczenie 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w miastach i gminach województwa łódzkiego. 1 sierpnia, w dniu ustanowionego kilka lat temu święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, wywieśmy biało-czerwone flagi na budynkach urzędów państwowych i samorządowych oraz w miejscach publicznych. Przystańmy też na głos syren rozbrzmiewających w naszym województwie o godz. 17:00 na pamiątkę godziny „W”, by minutą ciszy oddać należny hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

Wojewoda Łódzki

Jolanta Chełmińska

Pliki do pobrania:

– Apel wojewody łódzkiego o uczczenie 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.