19 kwietnia mija dokładnie 80 lat od wybuchu powstania w warszawskim getcie. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni włączyła się w działania upamiętniające tę rocznicę i spotkała się z młodzieżą klas IV w bibliotece szkolnej ZSP w Rząśni, aby przybliżyć im literaturę wojny, getta i Żydów.

Młodzi uczestnicy obejrzeli film edukacyjny opowiedziany metodą animacji pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” wysłuchali pogadanki oraz wzięli udział w zajęciach plastycznych – na których wyrazili swoje odczucia i emocje w artystycznej interpretacji, a na zakończenie, ozdobieni żonkilami oddali wyraz swojej pamięci i dumy z odwagi powstańców.

„Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów — często były to właśnie żonkile” czytamy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Pamiętamy…

Tekst i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni.