Jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wydarzeń muzycznych jest organizowany od 1991 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. W maju tego roku przypada jego XXVI edycja. Rangę wydarzenia podkreśla Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Na program Festiwalu złoży się 18 wydarzeń z udziałem wielu wybitnych artystów z Niemiec, Polski, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Motywem przewodnim będą muzyczne formy liturgiczne. Festiwal odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 8 maja w Częstochowie, Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie, Radomsku, Wrzosowej i Nowej Brzeźnicy – w Gminie, gdzie w 2015 roku obchodzono Rok Jana Długosza. Dla lokalnej społeczności była to okazja do wspomnień o zasłużonych dla regionu ludziach, odwołujących się w swoim życiu i twórczości do swojej małej ojczyzny. Takim wielkim rodakiem dla ziemi pajęczańskiej i rodzinnej Brzeźnicy jest nestor polskich kompozytorów – Juliusz Łuciuk.

Juliusz Łuciuk – również członek Rady Artystycznej Festiwalu „Gaude Mater” – obchodzi w tym roku 90. urodziny. Organizatorzy z Częstochowy i Nowej Brzeźnicy połączyli siły, aby godnie uczcić Jubileusz Pana Profesora uroczystym kompozytorskim koncertem, 3 maja o godz. 12.15, w Parafii Św. Jana Chrzciciela  w Nowej Brzeźnicy. Wykonawcą koncertu będzie włoski zespół Coro della Virgola pod dyrekcją Pasquale Veleno. Uroczystościom w Nowej Brzeźnicy Patronuje Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau.

Festiwal „Gaude Mater” to wydarzenie w Polsce znane i rozpoznawane. Swoją pozycję i markę zawdzięcza wybitnym artystom, ciekawym programom oraz  sprawnej i profesjonalnej organizacji. Przybliżenie osoby i twórczości Pana Profesora możliwe jest dzięki zaangażowaniu Parafii Św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy oraz mieszkańców Nowej Brzeźnicy, miłośników pięknej muzyki sakralnej  poszerzającej horyzont religijnej przestrzeni, umiejscawiającej człowieka w całej rozciągłości między wspomnieniami a współczesnymi zdarzeniami.

W imieniu organizatorów Parafii w Nowej Brzeźnicy i Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater serdecznie zapraszamy mieszkańców naszej nadwarciańskiej ziemi na koncert.

Ks. W. Sochański i dr J. Kozłowska

Festiwal Gaude Mater w Nowej Brzeźnicy

Festiwal Gaude Mater w Nowej Brzeźnicy

Tekst i plakat: Organizatorzy.