Na prośbę Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pajęcznie, podajemy do publicznej wiadomości o informacje o „Europejskim Tygodniu Szczepień”, który w roku 2025 trwa od 27 kwietnia do 3 maja 2025 roku. Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), służy popularyzowaniu wiedzy o szczepieniach i ich roli w zapobieganiu szerzenia się chorób zakaźnych oraz ochronie zdrowia i życia ludzi. Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week) promuje przesłanie o kluczowej roli szczepień w profilaktyce i przebiega pod hasłem: „Zapobiegaj. Chroń. Szczep”.
Tegoroczny ETS podkreśla pilną potrzebę osiągnięcia wysokiego i sprawiedliwego poziomu zaszczepienia w każdej społeczności, w celu zapobiegania chorobom obecnie i w przyszłości. Szczepienia ochronne, obok higieny i antybiotyków, uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Stosowanie ich w znaczny sposób przyczyniło się do opanowania groźnych epidemii chorób zakaźnych.
W odróżnieniu od wielu innych działań medycyny pozwalają zdrowym być nadal zdrowymi. Mają szeroki wpływ na odporność osób szczepionych, a także społeczności i populacji. Szczepienia ochronne to najbezpieczniejszy i majskuteczniejszy sposób ochrony przed wieloma groźnymi chorobami. Nowoczesne szczepionki są dobrze tolerowane, a efekty uboczne występują bardzo rzadko. Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych, a szczepienia obowiązkowe są w Polsce bezpłatne.
Najnowsze kampanie szczepień ochronnych w wybranych grupach społecznych to:
– szczepienia nastolatków przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV (od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne są dla osób po ukończeniu 9 roku życia do ukończenia 14. roku życia; szczepienia te podawane są w dwóch dawkach, odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy);
– szczepienia kobiet w ciąży lub planujących ciążę przeciw krztuścowi (krztusiec, inaczej koklusz, to zakaźna choroba, która jest wywoływana przez bakterie Bordetella pertusis; od 15 października2024 r. kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się w schemacie jednodawkowym przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej POZ; to szczepienie chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia; szczepionka przeciw krztuścowi zalecana jest wszystkim kobietom w 27–36 tygodniu ciąży, a w uzasadnionych przypadkach zagrożenia przedwczesnym porodem – po ukończeniu 20. tygodnia ciąży.
Od 1 kwietnia br. Ministerstwo Zdrowia obejmuje refundacją dwie kolejne szczepionki. Szczepionka przeciw RSV Abrysvo będzie bezpłatna dla kobiet w ciąży, aby chronić niemowlęta oraz dla osób starszych w wieku 65+.