2 maja obchodzimy Dzień Flagi – święto ustanowione na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. W lutym 2004 r. Sejm zdecydował, że symbol narodowy, jakim jest flaga, zasługuje na swój dzień w kalendarzu. Nowelizacja zniosła ograniczenia wprowadzone jeszcze przez władze PRL, w czasie wystąpień robotniczych. Ograniczenia, które miały na celu niedopuszczenie do protestów przeciw ówczesnej władzy pod barwami narodowymi. Nowelizacja unormowała stan prawny w taki sposób, że używanie flagi narodowej stało się możliwe nie tylko w czasie świąt państwowych i w określonych przepisami sytuacjach, ale w każdej sytuacji przy zachowaniu należytej czci i szacunku.

Święto flagi to dzień o znaczeniu symbolicznym, przypominający naszą historię i tradycję narodową. Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów i są  związane są z polskim herbem – białym orłem na czerwonym tle. Orzeł pojawiał się na monetach już za panowania Bolesława Chrobrego. Kolory chorągwi polskiej nie były przypadkowe: biel symbolizowała duchową czystość i szlachetność, a czerwień – ogień i krew. Biel i czerwień korespondowała także z herbem Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Biało-czerwonego zestawienia barw po raz pierwszy użyto jako symbolu Polski w 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jak głoszą kroniki, w czasie uroczystych obchodów uczestniczki miały na sobie białe suknie, przepasane czerwoną wstęgą, a wysokiej rangi urzędnicy biało-czerwone szarfy. W ten sposób nawiązywano do Pogoni oraz białego orła na czerwonym tle, który już od średniowieczu widniał na chorągwiach królewskich. Kokardy w kolorach biało-czerwonych pojawiły się również w czasie powstania listopadowego w latach 1830–1831. Formalne przyjęcie bieli i czerwienie jako barw narodowych miało miejsce dopiero w 1831 roku przez Sejm Królestwa Polskiego. Wzór flagi, dwie poziome pasy – biały na górze i czerwony na dole – został oficjalnie zatwierdzony przez Sejm w 1919 roku, tuż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

Dzień 2 maja został wybrany nieprzypadkowo na święto flagi: tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze biorący udział w zdobyciu Berlina zawiesili polską flagę na Reichstagu oraz na kolumnie w Großer Tiergarten. Ponadto drugiego maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Mimo że rozproszeni po świecie, Polacy zawsze jednoczą się wokół biało-czerwonych barw i zawsze z dumą używają ich podczas świąt, uroczystości patriotycznych czy zawodów sportowych. Drugi dzień maja przywołuje też wspomnienia z czasów tzw. Polski Ludowej. Wówczas źle widziane przez władze było wspominanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W jej przededniu, 2 maja właśnie, z przestrzeni publicznej zniknąć musiały flagi masowo wieszane z okazji o dzień wcześniejszego Święta Pracy. 3 maja był zwykłym dniem roboczym i widok flag na budynkach i przed nimi nie mógł przypominać Polakom o przypadającej tego dnia rocznicy ważnego dla nich wydarzenia. Dzień Flagi RP stał się więc również pewnego rodzaju wstępem do obchodów trzeciomajowych.

Zgodnie z konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należy się szacunek. Na terenie Polski flaga państwowa RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, wówczas flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) pierwszą i opuszcza ostatnią.

 

Źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.