Po wielu latach przerwy w gminie Rząśnia dzięki inicjatywie Wójta Gminy Tomasza Stolarczyka zostały zorganizowane Dożynki Gminne.

Uroczystości rozpoczęły się wymarszem barwnego korowodu dożynkowego spod kościoła parafialnego w Rząśni skąd z towarzyszeniem dźwięków Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Rząśnia i na czele z reprezentacjami sołectw niosącymi zrobione własnoręcznie wieńce dożynkowe oraz gospodarzami gminy – Wójtem Tomaszem Stolarczykiem, Sekretarzem Gminy i jednocześnie Radnym Wojewódzkim Janem Kałużnym i Przewodniczącym Rady Marianem Brożyną, a także Wojewodą Łódzkim Jolantą Chełmińską, zaproszonymi Gośćmi, druhami OSP i przede wszystkim powozem konnym wiozącym Starostów Dożynek – Marka Kozieła i Izabelę Beśkaprzemaszerowano na plac przy Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni.
Tutaj ksiądz proboszcz Zygmunt Maciążek odprawił dziękczynną mszę święta w czasie, której złożono dary z tegorocznych plonów a także poświęcono wieńce dożynkowe wręczone potem dostojnym Gościom, w tym Pani Wojewodzie oraz Wicemarszałkowi Województwa Łódzkiego Witoldowi Stępniowi.
Po mszy można było przejść do części oficjalnej obchodów święta plonów w trakcie, której, oprócz okolicznościowych przemówień, gospodarzom dożynek wręczony został wielki bochen chleba, podzielony następnie przez Wójta Gminy Tomasza Stolarczyka – mogli go spróbować wszyscy zgromadzeni.

Bardzo ważnym akcentem uroczystości dożynkowych było wręczenie przez Wojewodę Łódzkiego oraz Wicemarszałka Województwa medali za ofiarność i odwagę, przyznanych – na wniosek Wójta Gminy Rząśnia Tomasza Stolarczyka – przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego: Stanisławowi Kowackiemu (pośmiertnie-medal dla Niego odebrała żona) z Zielęcina i Józefowi Kwiecińskiemu z Broszęcina.

Na koniec zebrani na placu dożynkowym mogli zapoznać się z programem artystycznym przygotowanym z okazji tegorocznego rolniczego święta. Na okazałej scenie wystąpiły kolejno reprezentacje sołectw prezentując okolicznościowe dowcipne przyśpiewki. Potem wystąpił śląski zespół biesiadny „Wesoły Masorz”, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem prezentując zabawny repertuar o regionalno-artystycznym charakterze. Kolejnym punktem programu był występ zespołu dyskotekowego „Lukash”, który swym tanecznym występem wzbudził prawdziwy entuzjazm wśród licznej publiczności. Po tym gorącym występie do późnych godzin wieczornych najbardziej wytrwałych zabawiał DJ.

Podczas gminnego święta plonów w Rząśni prowadzona była również – przy dużym zainteresowaniu uczestników dożynek – akcja „Pomóż powodzianom z Bogatyni”. Pieniądze na ten cel pochodziły ze zbiórek w sołectwach i z loterii fantowej podczas uroczystości dożynkowych.
W trakcie akcji zebrano dokładnie 12.146,53 zł wpłacone na specjalne konto Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia z przeznaczeniem na budowę osiedla dla powodzian. Natomiast zebrane dary rzeczowe (środki czystości, koce, ubrania, wyposażenie kuchenne, woda i żywność) zostaną jeszcze w tym tygodniu dostarczone transportem gminnym do Bogatyni.

Po przejściu do galerii, mogą sie Państwo zapoznać z obszernym fotoreportażem z Dożynek Gminnych 2010.

Po kliknięciu tutaj mogą Państwo zapoznać się z protokołem z rozliczenia zbiórki publicznej przeprowadzonej w dniach 1-12 września 2010 r. na rzecz powodzian w Bogatyni.