W dniach 10-11 lutego 2017 roku odbył się biwak 7 DSH „Iskra” pt. „Młodzież bez nałogów”, który miał miejsce w Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni.

Temat przewodni naszego spotkania miał na celu profilaktykę uzależnień czyli działalność zapobiegawczą obejmującą całą gamę różnorodnych, zdrowotnych i społecznych zagrożeń związanych z używaniem środków psychoaktywnych, zanim one wystąpią. Rozmawialiśmy o skutkach uzależnień i sposobach pomocy osobom uzależnionym. Opiekunem biwaku była pani Anna Czyżycka i wraz z przyboczną i zastępowymi zapewnili wiele ciekawych atrakcji harcerkom i harcerzom z naszej drużyny.

Oficjalnie nasz biwak rozpoczął się od apelu, na którym pani Ania przedstawiła nam w skrócie plan. Następnie harcerze mieli zaprezentować i opowiedzieć coś o swoich strojach związanych z tematem nałogów. Przebrania były ciekawe, a ich przekaz pouczający. Potem był czas gier i zabaw harcerskich. Po kolacji, wszyscy razem zasiedliśmy w kręgu i rozpoczął  się kominek, którego głównym tematem były nałogi. Rozmawialiśmy także o Dniu Myśli Braterskiej- święta przyjaźni, które jest obchodzone 22 lutego. Późno w nocy odbyło się biszkoptowanie, czyli wykonywanie różnych trudnych zadań przez harcerzy, którzy wstąpili do naszej drużyny w bieżącym roku. Łatwo nie było, ale wszyscy dali radę i było bardzo zabawnie. Kiedy wszyscy ponownie zasypiali przyszedł czas na nocną grę terenową. Było bardzo zimno, ale wszyscy się świetnie bawili.

Następny dzień rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki. Po ćwiczeniach i śniadaniu mieliśmy trochę czasu na gry i zabawy. Po przyjemnościach  przyszedł czas na obowiązki. Sprzątanie bardzo szybko nam poszło. Każdy został przydzielony do jakiś zadań. Biwak zakończyliśmy apelem, na którym nastąpiło podsumowanie tak efektywnie i mile spędzonego czasu.

Tekst i zdjęcia: Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Rząśni.