Dnia 9 listopada 2017 r. w Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni odbył się uroczysty apel z okazji  Narodowego Święta Niepodległości.

Akademię przygotowała 7 Drużyna Starszoharcerska „ISKRA” z Rząśni pod  kierunkiem pani Anny Czyżyckiej. Pieśni patriotyczne śpiewali  harcerze i chór szkolny pod opieką pani Moniki Modlińskiej. 

Apel wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości.

Pani Dyrektor Beata Kałużna dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia, podkreśliła jego wartość artystyczną i wychowawczą. Dekoracja przygotowana przez Panie: Aleksandrę Kluczną i Marzenę Mielczarek uświetniła akademię. 

Tekst i zdjęcia: Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni.