W ostatni kwietniowy poniedziałek wzięliśmy pod uwagę słowa wielkich Polaków -Józefa Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem… i Jana Pawła II, który powiedział, że „Naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość”.

Dlatego wybraliśmy się do Wielkopolski, aby wędrować po terenach gdzie tworzyły się zręby państwowości polskiej i fundamenty chrześcijaństwa. Gdzie Mieszko I wstąpił w krąg chrześcijańskich władców Europy, gdzie odbyła się koronacja pięciu władców Polski. Wędrówkę zaczęliśmy od Ostrowa Tumskiego i zwiedzania Bazyliki Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła, zwanej popularnie katedrą. Stamtąd spacerkiem na rynek poznański, gdzie podziwialiśmy między innymi domki budnicze i słynny Ratusz.

W Poznaniu odwiedziliśmy również Rogalowe Muzeum, gdzie nie tylko usłyszeliśmy historię Świętomarcińskiego rogala w gwarze poznańskiej, ale mogliśmy aktywnie uczestniczyć w jego tworzeniu. Kolejny etap wycieczki, to przejazd do Gniezna – pierwszej stolicy Polski, miasta królów i św,Wojciecha. Do legendarnej kolebki Państwa Polskiego.

 

Tekst i zdjęcia: Magdalena Komór.