Konkurs.

W bibliotece szkolnej ogłoszony został konkurs dla uczniów klas I i II pt. „Mój ulubiony bohater” . Zadaniem uczniów było przeczytanie lektury pt. „Plastusiowy Pamiętnik” i ulepienie głównego bohatera. Uczniowie przynosili do biblioteki bardzo pomysłowe prace. Komisja postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników konkursu.


Pasowanie na czytelnika.

W bibliotece szkolnej 9 kwietnia 2018 roku odbyło się pasowanie na czytelnika. Uczniowie klasy Ia i Ib wraz z wychowawczyniami Panią Ewą Herczyńską i Panią Janiną Pietrzyk obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy IVa: Marysię Włodarczyk, Oliwię Jaworską, Zuzannę Niemiec, Nikolę Rozumek, Olgę Komór, Marię Kluskę, Miłosza Cieślę i Kacpra Kozła.
Podczas występu wcielili się oni w bohaterów znanych bajek, przygotowali zagadki oraz wierszyki. Występ uświetnił tematyczny wystrój biblioteki oraz śpiewane piosenki.
Pierwszoklasiści dowiedzieli się jak należy zachowywać się w bibliotece, jak dbać o książki. Poznali także korzyści płynące z czytania.
Na pamiątkę tego uroczystego dnia Pani dyrektor Krystyna Strzelczyk wręczyła uczniom pamiątkowy dyplom pasowania oraz zakładkę do książki. Wierzymy, że przyjęci do grona czytelników uczniowie będą częstymi gości naszej biblioteki.


Patchworkowa wiosna.

Uczniowie z klasy VI i VIIa, b w ostatnim dniu nauki przed świętami, tj. 21.03.2018r. tworzyli na języku polskim wiersze o wiośnie.
Do tworzenia wiersza potrzebne były materiały (kolorowe gazety, nożyczki, klej, kredki, blok rysunkowy). Uczniowie pracowali w grupach. Każdy zespół układał autorski utwór o wiośnie według ustalonych kryteriów (temat – wiosna, 2 zwrotki czterowersowe, wersy różnej długości, rymy, epitety, 1 pytanie retoryczne).

Podczas tworzenia uczniowie uczyli się czytania ze zrozumieniem, redagowania własnego tekstu z gotowych elementów, stosowania środków stylistycznych, utrwalania pisowni wyrazów, współpracy w grupie.
Chociaż spełnienie wszystkich kryteriów w krótkim czasie okazało się nie lada wyzwaniem, to jednak uczniowie byli z siebie bardzo zadowoleni.
Jestem dumna z moich uczniów i miło zaskoczona efektem ich pracy.

A oto kilka wypowiedzi uczniów nt. wykonywanych prac:
” Uważam, że efekt końcowy był wart uwagi, stworzyliśmy piękną pracę, a przy tym zgrany zespół. Cieszę się, że mieliśmy możliwość wyrażenia własnego pomysłu”.
” Podczas tworzenia tego projektu, uzmysłowiłem sobie, jak ciekawie można wykorzystać gazety. W czasie pracy towarzyszyło mi podenerwowanie, bo grupa musiała zdążyć na czas, a ponieważ była to praca plastyczna, to również dobrze się bawiłem”.
„Przez czas tworzenia tej pracy, czułem się jak poeta”.
” Praca wymagała pobudzenia własnej wyobraźni oraz kreatywności. Po tej lekcji wyciągnąłem wniosek, że wiersze można układać z wszystkiego, co nas otacza”.
” Mogłam sprawdzić swoje siły w pisaniu krótkich, rymowanych wierszy i fajnie się przy tym bawiłam. Miałam okazję pracować w grupie i lepiej poznać swoich rówieśników. Myślę, że było to ciekawe doznanie”.


Światowy Dzień Zdrowia.

„Zdrowie dla wszystkich” – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Pod tym hasłem obchodziliśmy ten dzień w naszej szkole 12 kwietnia. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w przygotowanie tego święta. Otwarcia uroczystości dokonała Dyrektor Zespołu Szkolno –Przedszkolnego pani Krystyna Strzelczyk. Podkreśliła iż „..Zdrowie należy do tych wartości które, w szczególny sposób wpływają na jakość życia człowieka”. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w przygotowanie uroczystości. Klasy IV recytowały wiersze dotyczące zdrowego stylu życia. Do kupowania zdrowych produktów, spożywania warzyw i owoców zachęcali uczniowie klas V w specjalnie opracowanych reklamach. Jak ważną rolę pełnią witaminy przekonywali widzów szóstoklasiści, natomiast klasy VII szczegółowo omówiły Piramidę Zdrowego Żywienia. Uroczystość została wzbogacona o występy chórku szkolnego oraz pokazy aerobiku w wykonaniu klas IV. Dzień ten uświetnił pokaz tańca hip hop –w wykonaniu grupy tanecznej z Bełchatowa oraz pokazu wschodnich sztuk walk –taekwondo pod kierunkiem pana Wrony. Hala sportowa udekorowana była plakatami promującymi zdrowy styl życia. Po uroczystym apelu uczniowie klas I –III udali się na spotkanie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej na szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Chłopcy z klas IV –VII wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez panią Justynę Gołębiowską –pedagogiem z Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej w Pajęcznie nt. „ Jak radzić sobie z emocjami”, natomiast dziewczęta klas IV –VII uczestniczyły w spotkaniu z Pielęgniarką Higieny Szkolnej –panią Jagodą Rudzką. Spotkanie dotyczyło racjonalnego żywienia oraz zaburzeń żywienia.

Dzień Zdrowia w naszej szkole przygotowali: Marlena Ryś –Walczyk, Ewa Płaszczyńska, Małgorzata Pęciak, Szymon Cebula oraz Anna Słomian.

 

Źródło: Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni.