W najbliższy piątek, 1 sierpnia 2014 roku, mija 70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Od kilku lat każda rocznica owego bohaterskiego zrywu mieszkańców stolicy Polski obchodzona jest jako święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

Z tej okazji wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska zaapelowała do wszystkich mieszkańców i lokalnych władz samorządowych naszego regionu o godne upamiętnienie uczestników wydarzeń sprzed lat – znanych i nieznanych bohaterów walk oraz bezimiennej ludności cywilnej, których bezprzykładna ofiarność i poświęcenie w walce o wolną, niepodległą Ojczyznę zasługuje na najwyższe uznanie.

Chociaż trwające 63 dni heroiczne walki na ulicach Warszawy – mimo niespotykanego męstwa powstańców i niezłomnej postawy zwykłych warszawiaków – zakończyły się gorzką kapitulacją, o bohaterach tamtych dni nie wolno nam zapomnieć. Ulegli wprawdzie przeważającej, bezwzględnej wojennej machinie niemieckiej, nie doczekawszy się spodziewanej pomocy z zewnątrz, ale ich bezgraniczne oddanie dla Ojczyzny zasługuje na najwyższe uznanie.

Oddajmy im zatem nasz hołd, wywieszając biało-czerwone flagi. Niech na pamiątkę godziny „W” w piątek, 1 sierpnia, o godz. 17.00 w całym województwie rozlegnie się głos syren – przystańmy wtedy i w skupieniu oddajmy należną cześć bohaterom Powstania Warszawskiego minutą ciszy.

Pliki do pobrania:

Apel Wojewody Łódzkiego o godne uczczenie 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego