Harcerki  z 7 Drużyny Starszoharcerskiej „Iskra” z Rząśni podjęli się tematu uzależnień. Nadużywanie alkoholu stanowi jeden z głównych problemów społeczeństwa XXI wieku. Inicjacja alkoholowa odbywa się w coraz młodszym wieku. Podstawowym założeniem  zbiórki było zachęcenie do brania odpowiedzialności za własne zdrowie i życie oraz reagowanie na to, co się dzieje  w najbliższym otoczeniu, kształtowanie wrażliwości na założony problem, jakim jest zjawisko alkoholizmu. Prezentowane scenki ukazywały  sposoby rozwiązania problemu  poprzez korzyści, jakie może dać akceptacja, tolerancja, przyjaźń i miłość.

Sumując –  alkohol jest wszędzie, gości u każdego. Umiejmy zamknąć przed nim drzwi, gdy się już pojawi  – wyrzucić go z domu.
Spożywając alkohol szkodzimy nie tylko sobie. Niszczymy wszystko co napotkamy na swojej drodze.

Zastanówcie się nad swoim postępowaniem!

„Przecież alkoholik nie upija się naumyślnie. On sam nie może zrozumieć, dlaczego się upija. Próbuje więc usprawiedliwić swoje postępowanie stosując racjonalizację, tzn. stara się je „wytłumaczyć” w sposób racjonalny.

Znajduje różne przyczyny: kłopoty w pracy i problemy małżeńskie, podenerwowanie i trudne dzieciństwo. Wydarzenia polityczne. Historia i geografia. Nieświadomie próbuje odwrócić uwagę od alkoholizmu, przerzucić winę na kogoś innego.

Najczęściej na najbliższych. Czasem alkoholik, zupełnie podświadomie, szuka sprzeczki, szuka cierpienia, by móc powiedzieć: „piłem, bo…” albo by znaleźć pretekst do napicia się bez poczucia winy”.

Wiktor Osiatyński „Grzech czy Choroba”.

Tekst i zdjęcia: Anna Czyżycka.