Jak co roku na 13 grudnia – rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego – Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele wydarzeń w całym kraju, których celem jest przypomnienie dramatycznych skutków decyzji władz komunistycznych sprzed 36 lat. Poprzez kampanię społeczną „Zapal Światło Wolności” IPN pragnie uczcić wszystkie ofiary stanu wojennego.

„Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Symboliczne światło wolności, jako znak solidarności z Polakami, zapalił wówczas w Pałacu Apostolskim w Watykanie Papież Jan Paweł II, a ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan w Bożonarodzeniowym orędziu wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego, zwracając się do Amerykanów słowami: »Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić«” – przypomina Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

W tamtą pamiętną grudniową noc za sprawą Ronalda Reagana świeca zapłonęła w oknie Białego Domu – był to wyraz sprzeciwu wobec władz oraz solidarności z ofiarami. Zachęcając do powtórzenia tego gestu IPN pragnie przypomnieć wszystkich tych, którzy wybrali wtedy drogę antykomunistycznego oporu.

„Ufamy, że kampania połączy Polaków we wspólnym hołdzie wobec zabitych i poszkodowanych przez reżim komunistyczny. Niech ten gest będzie też wyrazem naszego przywiązania do ideałów wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych” – pisze Prezes IPN.

Zachęcamy do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sam sposób: zapalmy światła wolności w oknach naszych domów w środowy wieczór, 13 grudnia, o godz. 19:30 – w tym samym dniu, w którym 36 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję. Zapalmy wirtualne światło wolności poprzez kliknięcie na poniższy baner.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej.