Wczoraj, 13 czerwca 2023 r. Wójt Gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk na zaproszenie organizatorów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, wziął udział jako prelegent w jednym z paneli tematycznych podczas trwającego w dniach 12 – 14 czerwca 2023 r. Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2023.

Panel tematyczny, w którym wziął udział Wójt Tomasz Stolarczyk poświęcony był realizacji sprawiedliwej transformacji na terenie Obszaru Nowej Energii (35 gmin) w regionie bełchatowskim, w którym w najbliższych dwóch dekadach zajdą historyczne przeobrażenia społeczne, gospodarcze oraz przestrzenne. Jego uczestnicy opowiadali jakie działania podejmowali w przeszłości i jakie mają plany na przyszłość. Podzielili się swoim doświadczeniami dotyczącym przyciągania inwestorów na swój teren oraz inwestowania w działania ekologiczne służące mieszkańcom gmin. Ważnym punktem panelu były informacje o środkach z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i finansowaniu nowych projektów. Ponadto omówione zostały możliwości rozwoju edukacji w Zagłębiu Bełchatowskim w zakresie nowych technologii dzięki funduszom przeznaczonym na sprawiedliwą transformację.

Oprócz Pana Wójta w panelu wzięli udział: Dariusz Stępczyński – Prezes Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego, Małgorzata Dzwonek – Wójt Gminy Dobryszyce, Monika Olszewska – Dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Magdalena Chawuła – Specjalista ds. Górnictwa Banku Światowego oraz jako moderator Maciej Kozakiewicz – Pełnomocnik Zarządu Województwa Łódzkiego ds. transformacji regionu bełchatowskiego.

Samo Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2023, którego Wójt Tomasz Stolarczyk był uczestnikiem, to – jak czytamy na stronie internetowej wydarzenia: „trzy dni debaty na najwyższym poziomie. Porusza aktualne tematy, analizuje wyzwania, jakie stawia przed nami sytuacja geopolityczna oraz trendy rozwoju. Forum jest miejscem na rozważanie wpływu gospodarki na środowisko i klimat, a także zieloną transformację.

Merytoryczną wartość dyskusji zapewniają zaproszeni goście: cenieni politycy, aktywni samorządowcy, praktyczni naukowcy i otwarci na nowoczesność przedsiębiorcy. Forum jest przestrzenią dla doświadczonych ekspertów i młodych ludzi, gotowych na zdobywanie świata. Tutaj każdy głos ma znaczenie. Dlatego oprócz sesji plenarnych, paneli dyskusyjnych, konferencji jest to miejsce na swobodną rozmowę, spotkania, nawiązywanie kontaktów”.

Warto przypomnieć, że Gmina Rząśnia, aktywnie włącza się w dyskusję dotyczącą procesu transformacji, podejmując, czego świadectwem jest m. in. udziała Pana Wójta w powyższym wydarzeniu, liczne działania mające zapewnić idące w dobrym kierunku przeobrażenie naszej gminy i zapewnienie jak najlepszych warunków do życia Mieszkańcom.

Zdjęcia: transmisja online wydarzenia.