W związku z prognozowanym przez IMGW-PIB bardzo silnym wiatrem mogącym osiągać w porywach do 80 km/h zamieszczamy poniżej stosowne zalecenia dotyczące tego jak przygotowywać się i zabezpieczyć przed ewentualną wichurą.


Wichura – jak się przygotować

Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

Infografika dotycząca bezpiecznych zachowań podczas wichury: - nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej, - wyłącz gaz i prąd, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru, - przed wichurą: naładuj telefon komórkowy, zamknij okna i drzwi, usuń przedmioty, które porwane przez wiatr mogą być zagrożeniem, - podczas wichury: nie zatrzymuj się pod drzewami, poszukaj bezpiecznego schronienia, jeśli możesz – zostań w domu, - po wichurze: pomóż rannym i poszkodowanym, zrób zdjęcia zniszczeń – mogą pomóc w uzyskaniu odszkodowania, poinformuj służby o niebezpiecznych zdarzeniach.Ochrona przed wichurą:
– usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
– zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
– zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Podczas wichury:
– nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
– jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
– nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
– nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Po wichurze:
– poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
– uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
– zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
– wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.

Plik do pobrania:
poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Jak przygotować się na wichurę”.