16 listopada 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury oraz Filii Bibliotecznej w Kodraniu odbyły się warsztaty tworzenia słowiańskich, magicznych  lalek, motanek, które wspierają swoich właścicieli  w rozwoju i realizacji zadań. Spotkanie przeprowadziły pracownice GOK oraz biblioteki, które umiejętności te wcześniej nabyły w Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystki w Działoszynie.

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które wiedzą, że rzecz wykonana własnoręcznie ma zwielokrotnioną wartość, dla tych którzy pragną nabyć nowe umiejętności  oraz potrzebują wsparcia w realizacji ważnych dla siebie zadań.

W czasie spotkania zapoznano uczestników z historią, tradycją, symboliką  i procesem tworzenia lalek. Motanki tworzone są bez ostrych przedmiotów, bez przeszyć, jedynie poprzez ręczne wiązanie tkanin i włóczek. Tradycja mówi, że rytuał wykonywania lalek pozwala im przechowywać ciepło ludzkich dłoni i moc pozytywnych myśli. Motanki wymyśliły kobiety, by chronić dom i najbliższych. W długie zimowe wieczory, zamiast pierza, darły szmatki, z których tworzyły magiczne lalki. Z nimi życie było łatwiejsze, a  marzenia zaczynały się spełniać.

Zainteresowani z wielkim zapałem pracowali nad swoją motanką. I choć robienie lalek, to według społecznego stereotypu, mało chłopięce zajęcie, to nieliczni chłopcy odnieśli się do zadania z dużym szacunkiem i zaangażowaniem. Wszystkie prace były zachwycające, piękne i oryginalne. Każdy uczestnik z zadowoleniem mógł zabrać swoją motankę do domu.

Tekst i zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Kodraniu.