Walentynki w szkole w Białej

Dzień św. Walentego, potocznie nazywany Walentynkami, świętowano w naszej szkole na różne sposoby.

Dwa tygodnie wcześnie szkolna biblioteka ogłosiła konkurs na Walentynkę dla biblioteki. Konkurs przeznaczony był dla wszystkich, którzy lubią czytać, kochają książki i sprawia im radość przyjście do biblioteki.

14 lutego uczniowie kl. I-III uczestniczyli w walentynkowych zajęciach bibliotecznych. Głównym celem tych zajęć było zapoznanie uczniów z tradycją Walentynek, umacnianie więzi koleżeństwa i przyjaźni oraz współpracy z rówieśnikami. Na początku poznali oni historię święta oraz św. Walentego. Po uważnym słuchaniu odpowiadali na pytania dotyczące święta, jego historii, daty i związanych z nim symboli. Następnie wsłuchiwali się w wiersze Jana Brzechwy, które tematycznie nawiązywały do dzisiejszego święta. W dalszej kolejności było kodowanie, serduszkowy labirynt, „Mowa kwiatów” – czyli losowanie karteczki z nazwą kwiatka, który chcieliby dać osobie, którą bardzo lubią oraz zabawa ”Złamane serce”. Tutaj każde dziecko wybierało połówkę serca i musiało wśród innych dzieci znaleźć drugą pasującą część. Pod koniec zajęć pojawił się słoik z serduszkami, do którego każdy uczestnik wrzucił karteczkę (serduszko) z miłymi słowami. Potem nastąpiło losowanie. W ten sposób każdy otrzymał walentynkowy liścik i nie poczuł się pominięty, bo to dzień w którym nikt nie powinien się smucić. Zakończeniem zajęć było wspólne robienie z orgiami zakładki do książki.

Uczniowie kl. IV-VIII w dniu św. Walentego natomiast mieli za zadanie zrobić „Danie od serca”. Każda klasa wykazała się dużą pomysłowością, bo nie dość, że były to przekąski kolorowe i wyglądające bardzo apetycznie, to jeszcze zdrowe.

Samorząd uczniowski tradycyjnie już przygotował Pocztę Walentynkową. Chętne osoby w ostatnich dniach wrzucały do pudełka ustawionego na korytarzu kartki walentynkowe dla swoich kolegów i koleżanek. Na zakończenie święta odbyło się podsumowanie konkursu na „Walentynkę dla biblioteki” oraz rozdanie nagród.

Tekst i zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej.