Uwaga. Zmiana czasu na czas letni

Uprzejmie przypominamy wszystkim Mieszkańcom, że w najbliższy weekend, w nocy z soboty (30 marca 2019 r.) na niedzielę (31 marca 2019 r.) nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.

Tym razem przesuwamy wskazówki zegarka z godziny 2:00 na 3:00, czyli o pełną godzinę do przodu.

Należy również pamiętać o odpowiedniej regulacji zegarów itp. urządzeń. Wspomniana korekta wskazań czasu konieczna jest tylko w przypadku części urządzeń, takich jak zegary mechaniczne oraz niektóre elektroniczne. W zdecydowanej większości współczesnych komputerów oraz telefonów komórkowych wskazania są dostosowywane automatycznie.


Informujemy jednocześnie, że Parlament Europejski w Strasburgu odpowiedział się we wtorek 26 marca br. za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku.

Zgodnie z przyjętym stanowiskiem państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku, a te, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Posłowie chcą również, aby kraje UE i Komisja Europejska koordynowały decyzje w celu zapewnienia, że stosowanie czasu letniego w niektórych krajach i czasu zimowego w innych nie będzie zakłócało funkcjonowania rynku wewnętrznego.

Jeśli Komisja Europejska uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, będzie mogła przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy – stwierdza się w projekcie.

Przyjęty tekst jest stanowiskiem PE, które będzie przedmiotem negocjacji z ministrami krajów unijnych w sprawie uzgodnienia ostatecznego kształtu przepisów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna.