Tydzień Bibliotek w Rząśni

Spotkanie z podróżnikiem Robertem Gondkiem

9 maja 2019 r. w ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się w naszej bibliotece spotkanie z Robertem Gondkiem – znanym podróżnikiem , fotografem, miłośnikiem Afryki.

Pan Gondek od 2008 roku prowadzi projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mający na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju. Do września 2017 roku odwiedził 18 państw w Afryce. Za konsekwencję w realizacji projektu, w marcu 2017 roku otrzymał wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Festiwalu Kolosy w Gdyni.
Na spotkanie z młodzieżą pan Gondek przygotował ciekawą prezentację o najwyższych afrykańskich górach, swoich wędrówkach, faunie i florze Afryki oraz o ludziach, których spotkał „na szlaku”. Pokazał m.in. pokryte lodowcami Kilimandżaro, Mount Kenya, Góry Księżycowe w Ugandzie. Opowiadał o gorylach górskich z Rwandy i szympansach z Ugandy. Przedstawił też afrykańskie parki narodowe, pełne słoni, lwów, zebr, hipopotamów i przepięknych, kolorowych ptaków. Tłem prezentacji była etniczna afrykańska muzyka.

Spotkanie przeciągnęło się z powodu niezliczonych pytań zadawanych podróżnikowi. Uczniowie pytali o przygotowania do podróży, wrażenia z Afryki, sprawdzali też znajomość języka suahili u pana Gondka. Po spotkaniu można było kupić album fotograficzny poświęcony Afryce: „W drodze na najwyższe szczyty Afryki” oraz pocztówki opatrzone autografami pana Roberta.


„Z książką na walizkach” razem z Pawłem Wakułą

,, Z książką na walizkach ’’ to akcja promująca czytelnictwo , która co roku organizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni. 9 czerwca z samego rana naszą bibliotekę odwiedził Paweł Wakuła – pisarz i ilustrator książek dla dzieci .
Na spotkanie przybyły dzieci drugich klas Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rząśni.

Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni.