Relacja z ferii 2020 w Kodraniu

Zakończył się beztroski czas ferii, powrót do szkoły i codziennych obowiązków, to czas kolejnych wyzwań, jakie stawia przed nami rzeczywistość. Co się działo w Gminnym Domu Kultury oraz GBP w Rząśni Filia w Kodraniu podczas tego dwutygodniowego wypoczynku zimowego? Zapraszamy do relacji.

Zajęcia plastyczne, edukacyjne, zabawy, konkursy i wiele innych zajęć można było zrealizować podczas tegorocznych ferii. Zajęcia odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku. Podczas tych dni każdy mógł znaleźć coś dla siebie:

„ Mój sposób na nudę” –  Punktem zajęć było zwalczenie nudy czyli rebusy, zagadki, krzyżówki, puzzle oraz inne gry i zabawy.

Konkurs plastyczny „ Zimowy krajobraz” – Prace odznaczały się pomysłowością, oryginalnym podejściem do tematu, bogatą, żywą kolorystyką, wyrazistością, starannością. Po analizie prac można wywnioskować, że zima jest porą roku bardzo lubianą przez dzieci.  Wynika to przede wszystkim z możliwości uprawiania sportów oraz zabaw na śniegu, lodzie. Zima widziana oczami dziecka, to także interesujące i magiczne wrażenia estetyczne, które w bardzo ciekawy sposób zostały odzwierciedlone w pracach. Niestety w rzeczywistości białe ferie w tym roku nie były nam dane.

Pieczenie ciasteczek – przekraczając próg budynku mocno unosił się smakowity zapach domowych wypieków. Efektem naszych kulinarnych zmagań były pełne półmiski kruchych gwiazdeczek, serduszek, choinek itp. Najwięcej radości sprawiło uczestnikom  dekorowanie przysmaków.

Prelekcja filmu animowanego – Dzieci i młodzież sami dokonali wyboru jaki film chcą obejrzeć. Przy 2-godzinnym seansie wykazali się pełnym skupieniem i zainteresowaniem.

Zabawa choinkowa – 17 stycznia 2020 r odbyła się  „Zabawa choinkowa”. W zabawie choinkowej udział wzięło ponad 25 dzieci wraz z opiekunami. Impreza rozpoczęła się przedstawieniem w wykonaniu dzieci piosenek o tematyce zimowej, następnie zaproszono wszystkie dzieci do tańca. W przerwie częstowano się łakociami oraz ciastami przygotowanymi przez pracowników. Podczas imprezy nie mogło zabraknąć gier i zabaw oraz konkursów. W końcu przyszedł do nas Mikołaj! Został powitany radosnym okrzykiem i gromkimi brawami. Chociaż wszyscy na niego czekali, najmłodsi musieli pokonać strach, aby podejść i odebrać paczkę. Jednak po odebraniu upominku na twarzach ponownie pojawiał się uśmiech.

Dzień Babci i Dziadka- laurki  – Na kolejnych zajęciach artystycznych dzieci wykonały laurki z okazji zbliżającego się święta – dnia babci i dziadka. W skupieniu i z wielkim zaangażowaniem podeszły do zadania, czego efektem były niepowtarzalne i przepiękne prace. Każdy wykonał laurkę ozdabiając ją i dedykując swoim kochanym dziadkom.

Rok 2020 rokiem Jana Pawła II – konkurs plastyczny, portret Jana Pawła II

Konkurs zorganizowano  w związku z przypadającą w 2020 roku setną rocznicą urodzin  Jana Pawła II.  Konkurs miał na celu ukazać młodym pokoleniom że Jan Paweł II to wzór do naśladowania w codziennym życiu oraz ukazać papieża z perspektywy człowieczeństwa. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

Tropy i ślady zwierząt leśnych – wycieczka do pobliskiego lasu.

Naszym celem było odnalezienie śladów i tropów pozostawionych przez dzikie zwierzęta. Mimo braku śniegu dzieci bardzo chętnie spacerowali po lesie w poszukiwaniu leśnych zwierząt. Zabrali ze sobą warzywa i siano które zostawili w paśniku. Po spacerze rozpalano ognisko na terenie goku przy którym dzieci mogły się ogrzać oraz wspólnie spędzić czas.

Stworzenie plakatu pt.  „Ferie 2020” – Uczestnicy mieli za zadanie wykonać plakat przedstawiający spędzanie czasu podczas ferii zimowych. Prace wykonywane były indywidualnie lub w parach dowolną techniką plastyczną. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

Teatr Lalek Bajka pt. „Wielkie sprawy małej żaby”

Dzieci przeżyły teatralną przygodę, gdyż do naszego budynku zawitał teatr lalek „Bajka” z przedstawieniem pt.: „Wielkie sprawy małej żaby”. Akcja rozgrywa się na leśnej polanie oraz nad rzeką. Główna bohaterka żabka wprowadziła dzieci w świat ekologii. Kolorowe postaci poprzez zawartą w scenariuszu historię uczyły dzieci szacunku do przyrody, umiejętności życia w przyjaźni oraz tolerancji wobec odmiennych osobowości i wyglądu. Po obejrzeniu przedstawienia, dzieci odpowiadały na pytania aktorów i uczestniczyły w zabawach i quizach ekologicznych. Piękna sceneria, bogate treści dydaktyczne, kolorowe kukiełki, czy profesjonalna oprawa muzyczna sprawiły, iż przedstawienie małym widzom bardzo się podobało i czynnie w nim uczestniczyli. W podziękowaniu artyści teatrzyku otrzymali własnoręcznie wykonany przez pracowników biblioteki i domu kultury kosz kwiatów.

Codziennie dla dzieci były przygotowane zajęcia i różne atrakcje, a także posiłek oraz ciepła herbata. Był też czas na wspólne zabawy na placu zabaw. Mamy nadzieję że każdy kto nas odwiedził był zadowolony z przeprowadzonych zajęć.

Wszystkim tym, którzy brali udział w zajęciach w ferie w Gminnym Domu Kultury i GBP w Rząśni Filia w Kodraniu  serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Tekst i zdjęcia: Gminny Dom Kultury i Filia Biblioteczna w Kodraniu.