W niedzielę mieszkańcy naszej gminy dziękowali za tegoroczne zbiory. Dożynki Gminne odbyły się w Stróży, a rozpoczęła je uroczysta msza św. dziękczynna. Po niej na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej przez całe popołudnie można było oglądać wieńce dożynkowe i prezentacje artystyczne oraz występy zespołów śpiewaczych z gminy Rząśnia i gmin ościennych. Połączone były z poświęceniem remizy OSP w Stróży oraz wręczeniem medali za zasługi dla druhów strażaków.

Po nabożeństwie w kościele parafialnym delegacje wieńcowe, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, przeszły na plac dożynkowy. Tu zaproszonych gości, powitał gospodarz uroczystości Wójt Gminy – Tomasz Stolarczyk. Następnie, jak każe obyczaj, starostowie dożynek – Justyna Jaworska i Mirosław Olczak wręczyli Wójtowi bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Podzielonym chlebem częstowano potem uczestników święta.

Kolejnym punktem programu było poświęcenie nowo wyremontowanej remizy strażackiej OSP Stróża. Aktu poświęcenia dokonał Ks. Proboszcz Rafał Mazurczyk. W trakcie uroczystości dożynkowych odznaczono zasłużonych druhów strażaków medalami.

Następnie dla zgromadzonych zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Rząśnia, jak zawsze prezentująca wysokie umiejętności artystyczne i potrafiąca swym repertuarem zainteresować wszystkich odbiorców. Po Orkiestrze na scenie zaprezentowała nam się Biesiada Regionalna, która w dowcipnym, żywiołowym i energicznym góralskim stylu bawiła nas do późnego wieczoru. W trakcie biesiady gościom zaprezentowały się również lokalne zespoły śpiewacze m. in. z Gawłowa i Stróży oraz reprezentujący całą gminę zespól „Alek i Babki”, jak tez zespół „Kwiaty Polne” z Sulmierzyc. Ok. godz. 20 dla najbardziej wytrwałych, do późnej nocy grał DJ.

Warty podkreślenia jest fakt, iż wszyscy goście obchodów rolniczego święta mieli możliwość darmowego skosztowania wiejskiego bigosu, chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, placków ziemniaczanych. Najmłodsi zaś częstowani byli wyśmienitymi zapiekankami oraz słodyczami.
Dożynkom towarzyszyła też wystawa zdjęć i książek „BIBLIOTECZNY PLON. MAŁE I DUŻE Z KSIĄŻKĄ PODRÓŻE”. Wystawiane były fotografie dzieci, które brały udział w wakacyjnych zajęciach w miejscowej bibliotece oraz w pozostałych bibliotekach z terenu gminy Rząśnia – zajęcia te poświęcone były kampanii „Łódzkie czyta”.

Obszerną fotorelację z obchodów dożynkowych mogą Państwo obejrzeć w naszej galerii.