Pomoc dla Ukrainy w naszej gminie

Szanowni Mieszkańcy,

po dzisiejszych, zapoczątkowanych przez wideokonferencję zorganizowaną przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego wraz z Wojewodą Łódzkim, a także późniejszym spotkaniem Prezesów Ochotniczych Straży Pożarnych i Dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni dotyczących koordynacji akcji pomocowej dla Uchodźców z Ukrainy mogę poinformować naszych Mieszkańców, iż zbiórki na rzecz osób potrzebujących pomocy – w tym Uchodźców, będą prowadzone przez najbliższy tydzień od poniedziałku do niedzieli  w następujących lokalizacjach:
– Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni przy ul. 1 Maja 37B w godz. pracy Biblioteki (pon. 9:00 – 17:00, wt. – śr. piątek: 8:00 – 19:00, czwartek: 8:00 – 20:00, sobota 8:00 – 16:00),
– remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rząśni w godz. 17:00 – 20:00,
– remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Białej w godz. 17:00 – 20:00,
– remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Broszęcinie w godz. 17:00 – 20:00,
– remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gawłowie w godz. 17:00 – 20:00,
– remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Stróży w godz. 17:00 – 20:00,
– remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchowoli w godz. 17:00 – 20:00,
– remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielęcinie w godz. 17:00 – 20:00.
W akcję włączyły się też szkoły z terenu gminy, gdzie również można przekazywać dary dla walczącej Ukrainy.

Najbardziej potrzebne są:
– opatrunki, bandaże, środki przeciwbólowe,
– środki do pielęgnacji ran, leki hemostatyczne i opaski uciskowe,
– artykuły dla dzieci: pampersy, chusteczki, mleko modyfikowane, dania w słoiczkach,
– artykuły higieniczne, m. in. podpaski, ręczniki papierowe, itp.,
– środki czystości,
– koce, karimaty, śpiwory,
– bielizna termiczna,
– latarki, baterie, powerbanki,
– żywność o długim terminie przydatności do spożycia, np. konserwy, dania typu instant (zupki błyskawiczne),
– woda pitna.

Wszystkie te dary zgodnie z koordynacją zostaną przekazane do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a następnie dalej – aż do specjalnie zorganizowanych „hubów” rządowych, aby w sposób zorganizowany i sprawny móc pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy.

W sprawie zbiórek można kontaktować się od dnia jutrzejszego z koordynatorem akcji w naszej gminie Panem Maciejem Ratajczykiem pod nr 607-440-268.

Liczę na wsparcie mieszkańców gminy Rząśnia i popieram wszystkie akcje humanitarne dla Ukraińców, którzy zostali dotknięci wojną. Dziękuję za wszystkie przejawy wsparcia dla walczącej Ukrainy – wiem o Mieszkańcach i Przedsiębiorcach z gminy Rząśnia którzy już dziś są w drodze na granicę niosąc bezpośrednią pomoc.

Jeśli chcą Państwo pomóc Narodowi Ukraińskiemu w jakikolwiek sposób, mogą Państwo skorzystać ze specjalnie przygotowanego portalu internetowego pomagamukrainie.gov.pl, gdzie po wypełnieniu prostego formularza zostaną Państwo skontaktowani z odpowiednią jednostką, która koordynuje pomoc dla uchodźców. Z portalu mogą również korzystać osoby które potrzebują pomocy!

Gmina, zgodnie z przekazanymi przez Wojewodę wytycznymi, nie planuje zbiórek pieniężnych. Mogą Państwo wspierać w ten sposób potrzebujących na przykład poprzez powszechnie znane organizacje pomocowe, humanitarne i fundacje, chociażby: Polską Akcję Humanitarną: www.pah.org.pl, Polski Czerwony Krzyż: www.pck.pl czy Caritas Polska: www.caritas.pl.
Apeluję, aby przed dokonaniem wpłaty na jakiekolwiek konto pomocowe, upewnić się, że nasze pieniądze trafią do potrzebujących. Niestety, przy takich okazjach pojawiają się również oszuści, którzy chcą wykorzystać ofiarność darczyńców.

O wszelkich podejmowanych krokach w powyższej sprawie będę Państwa informował na bieżąco.

Wójt Gminy Rząśnia

(-) Tomasz Stolarczyk


 

Pomoc dla Ukrainy w Gminie Rząśnia