W związku ze zbliżającym się dniem „Wszystkich Świętych” oraz związanym z tym wzmożonym ruchem na drogach, wokół cmentarzy oraz towarzyszącymi temu zagrożeniami, podajemy poniżej komunikat o trwającej policyjnej akcji „Znicz 2017”, zawierający przydatne wskazówki powiązane z tym okresem.


W tym roku akcja ZNICZ 2017 potrwa 7 dni (od 27 października do 2 listopada). W tym czasie z całą pewnością należy spodziewać się zwiększonego ruchu w rejonie cmentarzy jak i na drogach tranzytowych. Taki stan rzeczy w połączeniu z wcześniej zapadającym zmrokiem i niesprzyjającymi warunkami meteorologicznymi spowodują znaczący wzrost zagrożenia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci apelują o szczególną rozwagę.

Ubiegłoroczne działania rozpoczęły się 28 października i trwały do 2 listopada 2016  ( 6 dni). Policjanci w tym okresie pełnili służbę w rejonach cmentarzy oraz na ciągach komunikacyjnych. Funkcjonariusze w ciągu sześciu dni trwania akcji na terenie województwa łódzkiego odnotowali 78 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły dwie osoby a 108 zostało rannych.

Niestety mimo licznych apeli funkcjonariusze  musieli interweniować wobec osób siadających za kierownicę pod wpływem alkoholu.  Policjanci wyeliminowali  wówczas z ruchu 131 nietrzeźwych kierujących.

Policjanci w tym okresie będą pełnić służbę w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Zwiększy  się znacznie ilość patroli . Policjanci przede wszystkim będą kierować ruchem drogowym, a także wskazywać na pobliskie parkingi, ułatwiać bezpieczny powrót do domu.

Wiele osób  rozpoczęło już porządki na grobach bliskich przed uroczystościami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Pamiętajmy, że w tym okresie wraz ze wzrostem natężenia ruchu w komunikacji publicznej, na cmentarzach i ulicach wzrasta aktywność drobnych złodziei liczących na naszą nieuwagę i łatwy zysk. 

Przedstawiamy kilka rad, które pozwolą Państwu w spokoju i zadumie spędzić ten szczególny czas.  Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń należy:
-na cmentarz zabrać ze sobą niezbędną ilość pieniędzy, rzeczy wartościowe pozostawić w domu,
-w środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp.
-jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć i dokładnie sprawdzić czy nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu,
-torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała,
-wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy, dlatego zawsze trzymamy je blisko siebie, nie pozostawiamy ich na ławkach, pomnikach czy innych miejscach,
-kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami.

Pamiętaj!!!

Często, przewożone kwiaty, znicze zajmują całą Twoją uwagę. Tak bardzo je chronisz przed zniszczeniem, że zapominasz o swoim bezpieczeństwie, co jest główną przyczyną potencjalnych problemów.  

Niezależnie od powyższego przypominamy, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od zachowania uczestników ruchu drogowego , stąd też wybierając się w drogę :
-zadbajmy o własną widoczność (właściwe oświetlenie rowerów/motorowerów, odblaskowe elementy ubioru pieszych i rowerzystów),
-sprawdźmy stan oświetlenia samochodów (lampy powinny być sprawne i czyste, zadbajmy o prawidłowe ustawienie świateł i komplet żarówek zapasowych),
-pomagajmy sobie wzajemnie (widząc pojazd z niesprawnym oświetleniem – zasygnalizujmy to),
-przygotujmy się na zmianę organizacji ruchu w rejonach cmentarzy,
-wytypujmy miejsca parkingowe w rejonach odwiedzanych cmentarzy (miejsc do parkowania bezpośrednio przy cmentarzach na pewno zabraknie),
-pozostawiajmy samochody w miejscach, gdzie nie zabraniają tego przepisy , nie powodując zagrożenia bezpieczeństwa i nie blokując ruchu innych użytkowników dróg,
-zwracajmy szczególną uwagę na pieszych,
-używajmy pasów bezpieczeństwa, właściwych odstępów między pojazdami oraz patrzmy życzliwie na innych użytkowników dróg w każdych okolicznościach.

Prosimy także bezwzględnie stosować się do poleceń policjantów kierujących ruchem . 

Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do używania własnego pojazdu, warto korzystać ze specjalnych połączeń komunikacji miejskich w rejon cmentarza.

Przypominamy również o tym, że w zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton będzie obowiązywał w dniach:

  • 31 października od godziny 18:00 do godziny 22:00,
  • 1 listopada od godziny 8:00 do godziny 22:00.

Podczas powrotów PAMIĘTAJMY !

Kiedy zasięg widoczności zmniejszy się należy  dostosować  prędkość do własnego spostrzegania. 

Nie należy sugerować się zachowaniem innych kierowców (może mają lepsze oświetlenie, sprawniejszy wzrok albo brakuje im zdrowego rozsądku)!

Pamiętajmy, że listopad to okres bardzo zmiennej pogody. Szybko zapadający zmierzch, opady deszczu a nawet śniegu powinny skłonić kierowców i pieszych do dostosowania zachowań do warunków panujących na drogach. Niskie temperatury otoczenia powinny skłaniać także do wymiany opon i płynów eksploatacyjnych na zimowe. Zanim rozpoczniemy podróż zadbajmy o stan techniczny pojazdu.

 

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Pajęcznie.