Wakacje 2019 roku mamy już za sobą, ale radosny nastrój, dobra zabawa połączona niekiedy z edukacją, spontaniczny śmiech i dziecięcy gwar, który towarzyszył nam przez całe dwa miesiące zachowamy w pamięci do następnego roku.

Przez ostatnie dwa miesiące oprócz stałej oferty dotyczącej korzystania z księgozbioru oraz czytelni  można było znaleźć pomysły na przełamanie wakacyjnej nudy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zajęcia plastyczne, quizy, zabawy ruchowe- to tylko część propozycji, z których korzystały dzieci.

W ramach zajęć zorganizowano: warsztaty rozwijające wyobraźnię, umiejętności manualne i prace w grupie pt. „Kleksowe zwierzaki”, „Gipsowe stwory”, „Stacja kosmiczna ” gdzie przedszkolaki poznały wiele nowych zagadnień. Dzieci miały okazję dowiedzieć się co to jest przestrzeń kosmiczna, kto to jest kosmonauta, jak wygląda rakieta kosmiczna, ile jest planet, jak wyglądają gwiazdy itp. Zastanawiały się też, czy ufoludki naprawdę istnieją i czy mogą do nas przylecieć swoimi statkami kosmicznymi. „Wielkie maski” spektakl „Laleczki teatralne” w wykonaniu Grzesia Mądrali – opowieść o przyjaźni  i wzajemnym szacunku. Teatrzyk „Misiowe opowieści” seria  spektakli, w których ten pierwszy nosi podtytuł: Strach ma wielkie oczy„. Właśnie strach wywołany samodzielnym pozostaniem w domu, kiedy nagle każdy zwykły odgłos staje się złowrogi, jest tym z czym zmierzyć się muszą małe misie.

Spotkania z naszymi milusińskimi odbywały się pod znakiem świetnej zabawy z kukiełkami. Dzieci własnoręcznie wykonały laleczki, ufoludki, misie którymi później bawiły się w teatrzyk.  Powstawały przepiękne scenariusze, które zmieniały się w bajki. Okazuje się, że w trakcie zajęć pt. „Zabawa z cieniem”  wyłoniło się wielu miłośników fotografii. Zabawa nimi może być początkiem fantastycznej podróży do innego świata, porywającej nawet samych rodziców. Pomysłów było wiele i dużo frajdy. 

Proponowane zajęcia plastyczne również cieszyły się sporym zainteresowaniem. Odbywały się tematyczne spotkania pt. „Budujemy statki” celem których było kształtowanie w dzieciach twórczego i ekologicznego myślenia o otaczającym świecie. Uczestnicy rozwijali swoje umiejętności projektowe. Specjalnie przygotowane ekologiczne zadania pobudzały dziecięcą wyobraźnię do bacznej obserwacji otoczenia i jego kreatywnego przekształcania.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni  dziękuje wszystkim dzieciom za udział w wakacyjnych zajęciach oraz za miło spędzony czas. Jednocześnie zaprasza do korzystania z biblioteki  i życzy dobrych wyników w nauce w nowym roku szkolnym 2019/20.

Tekst i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni.