Podsumowanie ferii w Bibliotece w Rząśni

Wszystko co dobre szybko się kończy. Zakończyły się ferie zimowe, a wraz z nimi dobiegły końca zajęcia dla dzieci zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rząśni.

Ferie zimowe 2018 w bibliotece” trwały w dniach 29 -10 lutego w godzinach od 11.00 do 14 00.

Spotkania w bibliotece pozwoliły na ciekawe spędzenie wolnego czasu dzieciom pozostającym w miejscu zamieszkania w okresie wolnym od nauki szkolnej.

Program ferii był urozmaicony, składał się między innymi : zajęć z książką, zajęć plastyczno-literackich, konkursów, przedstawień teatralnych

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia czytelnicze, rozwijające wyobraźnię twórczą, które połączone były z zabawami plastycznymi.

Dzieci wykonywały prace zgodnie z okolicznościowymi świętami tj. „Maski karnawałowe”, Kartki Walentynkowe”. Poznały tajemnice krajów uczestnicząc w zajęciach plastycznych „Podróż dookoła świata, poznajemy wybrane kraje”

W czasie ferii zawitali do naszej biblioteki artyści z EDU-ARTIS z Krakowa z teatrzykiem edukacyjnym „Witajcie w naszej bajce.” Aktorzy wcielili się w postaci z różnych bajek m.in. Kopciuszka, Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka, Babę Jagę, Tygryska czy Pana Kleksa, które pomieszały się i nikt nie wiedział, kto jest kim i z jakiej bajki pochodzi. Dopiero po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia „ Bajko- bajeczko, książko- książeczko…” mogły odnaleźć swoje właściwe miejsca w zaczarowanym świecie książek. Dzieci żywiołowo uczestniczyły w prowadzonej inscenizacji, chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Spektakl zachęcał dzieci do czytania, pokazując przy tym, jak miło i ciekawie można spędzić czas z ulubioną lekturą .

Odbyły się przedstawienia pacynkowe pt.” Grześ Mądrala walczył ze smokiem” i,,Grześ Mądrala robi zakupy” w wykonaniu pana Marcina Kozłowskiego. Było dużo śmiechu i radości. Dzieci z uśmiechem na twarzach obserwowały jak potoczą się losy Grzesia. Niektórzy mieli nawet okazję stać się aktywnym uczestnikiem przedstawienia i pomóc pacynkowemu bohaterowi.

Nie zabrakło również zagadek, quizów, rebusów i gier rozwijających umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczość i wyobraźnię, które dzieci chętnie rozwiązywały. Ponadto z dużym zaciekawieniem dzieci wysłuchały opowieści o jedenastoletniej dziewczynce Neli, która zaczęła podróżować po całym świecie mając zaledwie 5 lat i która otrzymała nagrodę Bestsellery Empiku 2017.

W tegorocznych „Feriach zimowych w bibliotece” wzięło udział 45 dzieci, które po każdym dniu spędzonym w bibliotece wychodziły zadowolone.

Z prac wykonanych przez dzieci w czasie ferii powstała piękna i oryginalna wystawa, którą można zobaczyć w czytelni biblioteki. I chociaż ferie się skończyły biblioteka oferując dobrą książkę serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzin.

Tekst i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni.