W piątek 18 maja 2012 roku na terenie kilku miejscowości gminy Rząśnia zaroiło się od rowerzystów ubranych w pomarańczowe i inne kamizelki oraz emblematy odblaskowe. Kilkudziesięciu czytelników Gminnej Biblioteki w Rząśni, sympatyków dobrej książki oraz wycieczek rowerowych zarówno małych jak i dorosłych wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. Tego rodzaju rajd rowerowy zorganizowany po raz pierwszy na terenie powiatu pajęczańskiego miał na celu m.in.: integrację środowiska bibliotekarskiego, walkę ze stereotypowym postrzeganiem bibliotekarza, kreowanie pozytywnego wizerunku tegoż zawodu, promowanie bibliotek i czytelnictwa,  propagowanie roweru jako środka lokomocji oraz zachęcanie do dbania o własne bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych. Dyrektor Biblioteki Joanna Konieczko oraz Danuta Ruka zadbały o bezpieczeństwo uczestników zachęcając do współudziału     w akcji policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie.

Kolorowy peleton przemierzył trasę z Rząśni do Kodrania a następnie skierował się na Brutus – Będków – Żary i powrócił na plac biblioteki. Po drodze policjanci rozdawali odblaski grupkom dzieci, które patrzyły z niedowierzaniem na przemykających rowerzystów. Uczestnicy co jakiś czas robili pamiątkowe zdjęcia.

Na koniec ku radości wszystkim a przede wszystkim podniebienia, bardzo zintegrowane już towarzystwo zasiadło przy ognisku by posilić się kiełbaską i zimnym napojem. Na zakończenie, każdy uczestnik wycieczki rowerowej otrzymał certyfikat „Odjazdowego Bibliotekarza”. Ponadto najmłodsi uczestnicy tj. Oliwia Masek i Igor Leszczyk a także najstarszy – Halina Rogaczewska ( nota bene emerytowana bibliotekarka ) otrzymali nagrody książkowe.

Ponieważ akcja została odebrana bardzo pozytywnie, nie jest wykluczone, że będzie organizowana co roku.