Nowinki ze Szkoły w Rząśni

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

21 lutego jest Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.Nasza szkoła przygotowywała się do tego dnia już dużo wcześniej. Uczniowie wykonali plakaty promujące język polski, które zawisły na szkolnych korytarzach.Dziś uczniowie brali udział w quizach i zagadkach językowych, przygotowanych przez panie polonistki. Przeprowadzony również został,w bibliotece szkolnej konkurs kaligrafii. Zwieńczeniem obchodów Dnia Języka Ojczystego było przedstawienie, w którym zaprezentowane zostały utwory polskich autorów. Mamy nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom posługiwanie się pięknym , poprawnym językiem stanie się „ modne”, a błędy będą rzadkością.


Spotkanie z Policją na temat Bezpieczeństwa w sieci.

19 lutego funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie odwiedzili uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rząśni. 11 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, a spotkanie z policjantami jest jedną z inicjatyw podjętych przez szkołę z okazji tego wydarzenia.
Wizyta policjantów miała na celu zapoznanie dzieci z zasadami prawidłowego korzystania z Internetu. Policjanci z pajęczańskiej komendy zajmujący się profilaktyką społeczną, odwiedzili uczniów klas IV,V i VI. Uczniowie tych klas nie mają doświadczenia w korzystaniu z Internetu. W trakcie pogadanki funkcjonariusze przybliżyli uczniom między innymi, co wolno publikować w sieci. Mundurowy opowiedział, co to jest kradzież własności intelektualnej, jakich zdjęć, filmów czy też danych nie wolno zamieszczać na portalach społecznościowych. Uczniowie z zaciekawianiem słuchali policjanta i zadawali pytania. Panowie policjanci chętnie udzielali cennych porad i wskazówek, jak nie wpaść w pułapki zastawione w Internecie.


Zajęcia warsztatowe z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

4 lutego br. w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas I – VIII . Zajęcia warsztatowe prowadzili ratownicy wraz z  przedstawicielami  Straży Pożarnej w Rząśni .

Uczniowie po przekazaniu ważnych informacji przez  ratowników przystąpili do praktycznych czynności ratujących życie pod czujnym okiem strażaków , ćwiczyli  jak należy prawidłowo wzywać pomoc. Wykonywali sztuczne oddychanie na fantomach , nauczyli się układać poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Prawidłowo podawali wszystkie numery alarmowe i potrafili telefonicznie dokonać zgłoszenia na Policję, Pogotowie Ratunkowe oraz Straż Pożarną.

Celem warsztatów było wyposażenie uczniów w wiadomości i umiejętności w  zakresie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzieci podczas tych ćwiczeń dowiedziały się co to jest resuscytacja, pozycja boczna ustalona, dowiedziały się jak należy sprawdzić przytomność i oddech osoby poszkodowanej w wypadku. Każdy uczeń  szkoły miał możliwość indywidualnie przećwiczyć wszystkie te czynności pod kierunkiem doświadczonego strażaka.

Za przekazane informacje i przeprowadzone zajęcia warsztatowe „DZIĘKUJEMY” i mamy nadzieję, że takie pokazy szkoleniowe będą się odbywały jak najczęściej, aby nasi uczniowie byli w pełni przygotowani na każdą sytuację, jaka ich może spotkać z życiu.


Tekst i zdjęcia: Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni.