„Do Polski Wolnej, Suwerennej, Sprawiedliwej i Demokratycznej prowadzi droga przez walkę ze znikczemnieniem, zakłamaniem i zdradą.” 

W dniu 28 lutego w Szkole Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej miał miejsce Apel Pamięci  przygotowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto ustanowione przez Sejm RP w dniu 3 lutego 2011 roku jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia. Dlatego tak ważne jest, aby „Wyklęci” żyli w naszej pamięci i byli dla nas wzorem patriotyzmu.

Dzień ten poświęcony jest polskim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z lat 1944 – 1963. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR.

Cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu, przygotowanym przez uczniów klasy VI, pod opieką P. Anny Czyżyckiej, w czasie którego  uczniowie zaprezentowali prezentacje multimedialne. Nakreśliły one  tło historyczne i przypomniały najważniejsze sylwetki „Żołnierzy Wyklętych” m.in. majora Józefa Kurasia „Ognia”, Danutę Siedzikównę „Inkę”, rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę.

Apel rozpoczął się hymnem, a zakończył piosenką o „Ince”.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych została również przygotowana gazetka ścienna na korytarzu szkolnym przedstawiająca historię święta i najważniejsze informacje.

Źródło: Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej.