Z wielką przyjemnością możemy poinformować Państwa, że Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Rząśnia miała swój mały wpływ na niebagatelny sukces filmu Pawła Pawlikowsiego „Zimna Wojna”, za którą to produkcję reżyser został nagrodzony laurem za najlepszą reżyserię podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Muzycy z Rząśni znaleźli się na planie filmowym, po bezpośrednim kontakcie z realizatorami filmu, którzy dostrzegli Ich grę podczas jednej z licznych wizyt w łódzkiej Archikatedrze (Orkiestra regularnie grywa w tym mieście podczas np. Dni Papieskich czy Orszaku Trzech Króli). Zdjęcia z udziałem Orkiestry odbywały się na dużym mrozie przed starą Halą Sportową obok Expo w Łodzi.

Akcja „Zimnej Wojny” rozgrywa się podczas okresu zimnej wojny i opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. Film zdaniem wielu krytyków ma szansę na Oskara.

Jak wspomina Kapelmistrz Orkiestry Tomasz Dulski film był realizowany z wielką starannością i dbałością o szczegóły. W nagraniu mogła uczestniczyć dokładnie wskazana liczba członków Orkiestry, którzy zostali ucharakteryzowani w celu upodobnienia do realiów lat 50 ubiegłego stulecia. Wiązało się to m. in. również z koniecznością gry na charakterystycznych dla tego okresu instrumentach czy też przygotowania przez Orkiestrę odpowiedniego repertuaru.
Muzycy podkreślają swoją ogromną radość i dumę, że mogliśmy brać udział w robieniu zdjęć do tego dzieła – określając je jako wspaniałą przygodę.

Gratulujemy, a miłośników polskiej kinematografii zapraszamy do kin. Premiera filmu już 8 czerwca.