Realizując w naszej szkole projekt edukacyjny ,,Laboratorium Przyszłości” na zajęciach informatyki i techniki odbyły się kolejne lekcje programowania i robotyki. Klasy I-III kodowały i szyfrowały przejazd pociągiem  ,,Intelino Starter Pack”. Nauka poprzez zabawę inteligentnym pojazdem sprawiła najmłodszym uczniom dużo radości. Budowanie oraz zaprogramowanie przejazdu lokomotywy i magnetycznych wagoników to pierwsze kroki w samodzielnym programowaniu.

Uczniowie klas IV-VIII konstruowali roboty z zestawu ,,Lego Education SPIKE Prime”. Następnie korzystając  z silników i czujników programowali ciąg poleceń, które wykonywał robot. To świetne narzędzie do nauki podstawowych elementów  robotyki. Przyjacielem naszych uczniów stał się ,,Photon”. Interdyscyplinarny robot jeżdżący, wyposażony w świecące diody, głośnik i szereg czujników (np. światła, dotyku, odległości, kontrastu). Doskonale sprawdza się w przekazywaniu  nowoczesnej wiedzy technologicznej.  Pomaga  w nauce podstawowych kompetencji  kluczowych.  Uatrakcyjnia przekazywanie treści z wielu tematów np. zasad bezpieczeństwa na drodze, układu słonecznego, wprowadzania  algorytmów matematycznych czy ekologii.

Zajęcia umożliwiły uczniom nabycie wiedzy i umiejętności wprowadzających w świat programowania i robotyki. Stworzone samodzielnie prace były testowane i na bieżąco sprawdzane. W sytuacjach wymagających korekty uczniowie mieli możliwość poprawy. Efekt działań widoczny był natychmiast.  Dawało  to uczniom dużo satysfakcji,   pobudzało ciekawość i wyobraźnie,  rozwijało pomysłowość i kreatywność.

Tekst i zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej (A. Matusiak, A. Baran, K. Kuśnierek).