W ubiegłą niedzielę 15 września miał miejsce ostatni etap wspólnej inicjatywy Gminy Rząśnia i Gminy Sulmierzyce pod nazwą „Łączy nas historia”. Projekt ten, będący częścią obchodów 100-lecia województwa łódzkiego, miał za zadanie zintegrować lokalną społeczność, pokazać elementy wspólne i łączące obie gminy oraz zaprezentować swoim sąsiadom historię obu gmin.

Niedzielne popołudnie rozpoczął edukacyjno-historyczny rajd rowerowy który wyruszył z Sulmierzyc kierując się do naszej gminy – gdzie trasa przebiegała przez Stróżę, Białą aż do Rząśni

Stróża zaproponowała stylizację na lata 20-te XX wieku, ponieważ dokładnie 100 lat temu, w 1919 roku w pałacu Walewskich osiedlili się tutaj ostatni właściciele majątku: Helena i Marian Łubieńscy.
Mieszkańcy włączyli się do akcji i przebrali się. Mieliśmy m.in. : ogrodnika pałacowego parku, pokojówki, majordomusów.
Przybyłych gości przywitała sama Helena Łubieńska, czyli miejscowa bibliotekarka i krótko przedstawiła plan na resztę rajdu. Zostały rozdane mapki, z którymi uczestnicy mieli udać się do kolejnych historycznych przystanków: w Białej i w Rząśni.
Krótka historia budynku w Stróży została zaprezentowana w formie zabawy.
Zadaniem uczestników było uważne słuchanie tekstu, gdzie do konkretnych słów były przypisane czynności, np. gdy słyszeli nazwy miejscowości – zamieniali się miejscami a gdy padały słowa związane z budynkiem ( pałac, zabytek, szkoła) – klaskali. Zabawa była przednia, wszyscy jej uczestnicy dostali puzzle , natomiast pozostali uczestnicy magnesy.

Z kolei Filia Biblioteczna w Białej zamieniła się w dwór kronikarza Marcina Bielskiego. Wystrój przed biblioteką i szlacheckie stroje pozwoliły nam przenieść się w XVI wieczne czasy. Podobnie jak wiele lat temu… Marcin Bielski siedział przy dębowym biurku i gęsim piórem spisywał dzieje świata.
Uczestnicy rajdu w Białej mogli sobie zrobić zdjęcie z Marcinem Bielskim, następnie po przypięczętowaniu mapek z trasą wycieczki otrzymali magnesy na których widniała strona tytułowa kroniki Marcina Bielskiego, rycina kronikarza, zabytkowy kościół, Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej.
Wszyscy uczestnicy rajdu wpisali się do naszej kroniki.
Po krótkiej prezentacji na temat życia i twórczości Marcina Bielskiego odbył się konkurs. Pytania dotyczące naszego kronikarza nie były trudne dla uczestników. Osoby, które zgłosiły się i poprawnie odpowiedziały na jedno z 10 pytań otrzymały puzzle z wizerunkiem kościoła i szkoły w Białej. Po krótkim odpoczynku rowerzyści ruszyli w kierunku Rząśni.

W Rząśni przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej wysiłek rowerzystów został  uwieńczony wystawą fotograficzną pt. ,,Rząśnia wczoraj i dziś”. Wystawa miała charakter fotoplakatów zebranych z prywatnych archiwów mieszkańców przedstawiających Rząśnię na przełomie XIX – XXI wieku. Zebrane zdjęcia są ważnym elementem wspólnego świętowania oraz utrwalania pamięci o historii Rząśni.
Na uczestników rajdu czekały historyczne pamiątki w postaci magnesów, a także puzzle przedstawiające naszą gminę, które można było wygrać w losowaniu.

Po tej krótkiej prezentacji wszystkich zgromadzonych gości zaprosiliśmy na wspólny ,,Piknik Rodzinny”, który odbywał się przy Kompleksie Sportowo – Rekreacyjnym w Rząśni.
Tutaj trwała już zabawa całych rodzin. Podczas pikniku, oprócz koncertów zespołów Fajters/Energy Folk oraz Diley, najmłodsi mogli bezpłatnie skorzystać z dmuchańców czy wziąć udział w zabawach z animatorami, warsztatach rękodzieła. Każdy mógł skosztować karkówki, kiełbaski lub kaszanki z grilla, a po smacznym posiłku skorzystać z porad dietetyka.  
Swoje stoisko miała też zaprzyjaźniona Gmina Sulmierzyce, która między innymi rozdawała gadżety związane ze swoją gminą.

Warty podkreślenia jest fakt, że ten wspólny „Piknik Rodzinny” odwiedzili posłowie obecnej kadencji Sejmu Krzysztof Ciebiada i Paweł Rychlik oraz Adam Nowak Członek Prezydium Zarządu Głownego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Prezes Związku Młodzieży Wiejskiej Wici, którzy ze sceny wyrażali opinię, że właśnie takie wspólne, edukacyjne projekty są ważnym elementem spajania lokalnych społeczności a przy okazji mogą być po prostu świetną zabawą.

Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia wspólna inicjatywa obu gmin, a zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć.