Czy wiesz, że aplikacja mObywatel w wersji 2.0 istnieje już rok? Jeśli korzystasz z niej od lipca 2023 roku, musisz pamiętać o odnowieniu swojego profilu mObywatel i ważności certyfikatu mDowodu. Dowiedz się, czym jest profil mObywatel, do czego służy certyfikat mDowodu i jak przedłużyć jego ważność w aplikacji.

mDowód – potwierdzaj swoją tożsamość w telefonie

14 lipca 2023 w aplikacji mObywatel 2.0 pojawił się elektroniczny pełnoprawny dokument tożsamości – mDowód. Dzięki niemu możesz potwierdzać swoją tożsamość w Polsce za pomocą telefonu między innymi w banku, urzędzie czy u notariusza. Plastikowy dowód przyda Ci się w dwóch sytuacjach: za granicą i podczas składania wniosku o nowy dowód osobisty.

Do czego potrzebny jest certyfikat mDowodu i czym jest profil mObywatel?

Aktualny certyfikat mDowodu gwarantuje ważność Twojego profilu mObywatel, czyli środka identyfikacji elektronicznej. Profil mObywatel zawiera Twoje dane, co pozwala instytucjom na potwierdzenie Twojej tożsamości. Ważny profil umożliwia Ci więc między innymi potwierdzanie i przekazywanie danych podczas skanowania kodu QR.  

Czym jest certyfikat mDowodu?

Każdy mDowód posiada certyfikat, który umożliwia korzystanie z aplikacji i służy do potwierdzania Twojej tożsamości. To właśnie za jego pomocą szyfrowane są Twoje dane osobowe. Dzięki niemu możesz także szybko i łatwo potwierdzać swoje dane w instytucjach i przekazywać je do innych osób w bezpieczny sposób. Uzyskujesz go w momencie, gdy dodasz do aplikacji pierwszy dokument. Jest on ważny przez rok. Możesz mieć tylko jeden ważny certyfikat. 

6 faktów, które warto wiedzieć o certyfikacie mDowodu
  • Umożliwia korzystanie z aplikacji mObywatel 2.0
  • Gwarantuje poprawność Twoich danych i służy do potwierdzania Twojej tożsamości.
  • Każdy mDowód może mieć tylko jeden ważny certyfikat.
  • Uzyskujesz go, kiedy dodasz do aplikacji swój dokument.
  • Wraz z nim uzyskujesz także profil mObywatel.
  • Jest ważny przez rok.
Jak uzyskać nowy certyfikat w kilka sekund i przedłużyć profil mObywatel?

Od wersji 4.36.1 ułatwiamy sposób odnowienia certyfikatu mDowodu i profilu mObywatel. Za pomocą przycisku Uzyskaj nowy zrobisz to w kilka sekund. Znajdziesz go na ekranie głównym przy komunikacie o konieczności aktualizacji profilu. Jeżeli na ekranie nie widzisz informacji o wygasającym profilu, przejdź do zakładki Więcej, a następnie wybierz Wydane certyfikaty.

Jeśli nie widzisz możliwości aktualizacji, sprawdź w zakładce Wydane certyfikaty, do kiedy ważny jest twój aktualny certyfikat. Możliwość aktualizacji pojawi się na 14 dni przed wygaśnięciem obecnego. 

 

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.