Przypominamy, że już za dwa tygodnie w poniedziałek 20 maja 2013 r. zostanie wyłączony nadajnik naziemnej telewizji analogowej z lokalizacji Łódź/Komin EC-4 (zasięg nadajnika obejmuje teren gminy Rząśnia i jest wykorzystywany przez niektórych mieszkańców). Nadawany sygnał zostanie zastąpiony nowoczesną techniką cyfrową.

W województwie łódzkim jest to ostatni etap procesu cyfryzacji. Po tym terminie nie będzie można odbierać ogólnopolskiej telewizji naziemnej z nadajników analogowych.

Tradycyjne analogowe telewizory, odbierające programy za pomocą anteny zazwyczaj zainstalowanej na dachu nieruchomości (która w większości wypadków nadal wystarczy do odbioru telewizji cyfrowej), nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Należy więc wcześniej przystosować nasz odbiornik telewizyjny do odbioru sygnału cyfrowego.

Do oglądania programów telewizyjnych emitowanych w sposób cyfrowy z nadajników naziemnych (w technice kodowania MPEG-4) potrzebny jest telewizor z fabrycznie wbudowanym tunerem DVB-T lub w przypadku, gdy nasz dotychczasowy telewizor nie posiada takiego urządzenia – zakup zewnętrznego tunera DVB-T (zwanego także dekoderem lub przystawką STB – Set-Top-Box).
Rozwiązanie polegające na wykorzystaniu tunera/dekodera STB jest tańsze i nie wiąże się z wymianą odbiornika telewizyjnego.
Niezwykle istotnym jest, aby nasz sprzęt spełniał wymagania ustalone do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tylko wówczas będziemy mieć gwarancję poprawnego odbioru programów i usług dodatkowych dostępnych dzięki naziemnej telewizji cyfrowej.

Więcej informacji na http://cyfryzacja.gov.pl.

Poniżej zamieszczamy również wspólne pismo Ministra Administracji i Cyfryzacji, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie cyfryzacji telewizji naziemnej oraz plakat krótko informujący o tym procesie.

cyfryzacjap-t.jpg