W związku z aktualną niekorzystną sytuacją epizootyczną w zakresie afrykańskiego pomoru świń, polegającą na wystąpieniu w miesiącu czerwcu 13 ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach trzody chlewnej  na terenie województw podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego, jak również możliwością przeniesienia wirusa afrykańskiego pomoru świń w głąb kraju, zachodzi potrzeba podjęcia działań o charakterze ochronnym w odniesieniu do stad świń na terenie woj. łódzkiego.

W roku 2017 potwierdzono już 17 nowych ognisk ww. choroby zakaźnej.

W załączeniu komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące potwierdzenia nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Z wyrazami szacunku

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wieluniu
z up.
lek. wet. Andrzej Derkowski
z-ca PLW w Wieluniu

 

Pliki do pobrania:
komunikat-prasowy-dotyczacy-wyznaczenia-trzydziestego-czwartego-ogniska-afrykanskiego-pomoru-swin-w-polsce
komunikat-prasowy-dotyczacy-wyznaczenia-trzydziestego-piatego-i-trzydziestego-szostego-ogniska-afrykanskiego-pomoru-swin-w-polsce
komunikat-prasowy-dotyczacy-wyznaczenia-trzydziestego-siodmego-ogniska-afrykanskiego-pomoru-swin-w-polsce


Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w Głównym Inspektoracie Weterynarii zostały opracowane materiały informacyjne dla hodowców trzody chlewnej, w których zwarto podstawowe zasady dotyczące przemieszczania żywych świń w każdej ze stref wyznaczonych w związku z wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie RP (niebieska, czerwona, żółta). Dodatkowo w ulotce zawarto infromacje o warunkach przemieszczania świń w obszarach zagrożonym i zapowietrzonym, tworzonych w związku ze stwierdzeniem ogniska ASF u świń.

Materiały te zostały umieszczone na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii (www.wetgiw.gov.pl).

Ponadto na ww. stronie internetowej został umieszczony, krótki przewodnik dotyczący podstawowych zasad przemieszczania żywych świń, możliwości ich uboju oraz znakowania mięsa i produktów z niego wytworzonych w każdej z wyznaczonych stref (niebieska, czerwona, żółta, różowa).