Kampania informacyjna. Wszyscy gotowi na DVB-T2?

Już w przyszłym roku duże zmiany w odbiorze telewizji naziemnej w Polsce. Pojawi się nowy standard nadawania programów, a to może oznaczać konieczność wymiany telewizora.

Sygnał, który teraz do Państwa dociera jest przygotowany w standardzie nazywanym DVB-T. W przyszłym roku zastąpi go wprowadzany w całej Unii Europejskiej standard DVB-T2, który pozwoli oglądać więcej programów niż teraz, a do tego w lepszej jakości obrazu i dźwięku. 

Kupując nowy telewizor prosimy upewnić się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne. Jeśli zatem są Państwo widzami naziemnej telewizji cyfrowej i zamierzają nabyć nowy telewizor prosimy upewnić się, że będzie to sprzęt dostosowany do odbioru treści nadawanych w nowym formacie. Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.
Zmiana standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2 nie musi wiązać się z koniecznością wymiany telewizora. Jeśli twój telewizor został zakupiony niedawno, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, czy odbiera on sygnał DVB-T2/HEVC. Może być konieczne będzie przestrojenie anteny bądź dokupienie tunera.

Zmiana będzie wprowadzana etapami wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:
– 28 marca 2022 roku – w województwach lubuskim i dolnośląskim,
– 25 kwietnia 2022 roku – w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
– 23 maja 2022 roku – w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
– 27 czerwca 2022 roku – w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Problem dostosowania odbiorników do nowego standardu dotyczy tylko możliwości odbierania sygnału telewizji naziemnej. Korzystanie z telewizji kablowej i satelitarnej nie zmieni się, w tych przypadkach wymiana telewizora nie będzie potrzebna.

Więcej o całym procesie mogą Państwo dowiedzieć się w serwisie internetowym poświęconym DVB-T2/HEVC pod adresem: https://www.gov.pl/dvbt2.

Kampania informacyjna. Wszyscy gotowi na DVB-T2?

Źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Instytutu Łączności.