Już 1 września zacznie się Powszechny Spis Rolny

Od 1 września do 30 listopada 2020 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi Powszechny Spis Rolny. Dane zebrane w spisie rolnym służą m.in. do opracowania programów rozwojowych polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich.

Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

W tegorocznym spisie będą zbierane dane według stanu na 1 czerwca 2020 r.

W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 przewidziano trzy metody spisania się.
Podstawową formą będzie samospis internetowy. Jest to dla rolnika metoda najwygodniejsza. Można się bowiem spisać samodzielnie w domu przez komputer lub przez telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie czasie. Rolnicy, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, będą mogli skorzystać z przygotowanego na czas spisu Gminnego Punktu Spisowego. Także w Urzędzie Gminy w Rząśni będzie udostępniony komputer dla tych rolników, którzy chcieliby spisać się samodzielnie, ale we własnych domach nie mają odpowiednich warunków technicznych.

W celu wypełnienia formularza spisowego każdy z rolników może wejść na stronę internetową GUS https://spisrolny.gov.pl, zalogować się do aplikacji i spełnić obowiązek. Szczegóły dotyczące logowania do aplikacji spisowej zamieściliśmy również na tej stronie – zachęcam do zapoznania się z nimi. Formularz na stronie można wypełnić od 1 września br.

W przypadku braku dostępu do Internetu mogą Państwo spisać gospodarstwo rolne przez telefon wystarczy zadzwonić na naszą infolinię spisową 22 279 99 99 wew. 1 i wybrać opcję „Spisz się przez telefon”.

Jeżeli nie spiszą Państwo gospodarstwa rolnego samodzielnie, po 1 października 2020 r. skontaktuje się z Państwem rachmistrz spisowy – w naszej gminie są to trzy osoby które zostały odpowiednio przeszkolone oraz zdały egzamin weryfikujący ich wiedzę. To znakomicie przygotowana osoba do przeprowadzenia wywiadu, który gwarantujemy – będzie przebiegał szybko i sprawnie.

Bieżące informacje o spisie rolnym dostępne są na stronie internetowej: https://spisrolny.gov.pl/. Mogą tam Państwo między innymi poznać zakres pytań na które odpowiedzi zbierane będą podczas spisu – warto przygotować sobie te informacje wcześniej , poznać dokładnie podstawy prawne przeprowadzenia spisu oraz dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie danych osobowych w spisach powszechnych.

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania dotyczące spisu rolnego zachęcamy do kontaktu z infolinią pod numerem 22 279 – 99 – 99 lub Gminnym Biurem Spisowym pod nr 44 631 – 71 – 22.

Już 1 września zacznie się Powszechny Spis Rolny

Już 1 września zacznie się Powszechny Spis Rolny