Informacja ZUS. MLegitymacja emeryta i rencisty

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista będzie mógł korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Będzie ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. ZUS wystawi mLegitymację wszystkim emerytom i rencistom automatycznie.

MLegitymacja – nowa forma, te same uprawnienia, mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument.

Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek do biletów.

Emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty plastikowej, będą mieli taką możliwość. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do ZUS (formularz ERL).

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w latach ubiegłych są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydamy automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji – zgodnie ze swoimi preferencjami.

Szczegółowe informacje dostępne są  na stronie https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja.

Plakat. Informacja ZUS. MLegitymacja emeryta i rencisty

Plakat. Informacja ZUS. MLegitymacja emeryta i rencisty

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, II Oddział w Łodzi, Biuro Terenowe w Pajęcznie.